pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

PKO BP otwiera pierwszą placówkę za granicą. W Londynie

KUP LICENCJĘ
ET
Pin It email print

Polacy w Londynie mają polską prasę i radio, piją polskie piwo i jedzą polską kiełbasę. Teraz mogą brać kredyty w banku polskim PKO.

 

Notowania

euro, PKOBP

PKO BP uchwycił przyczółek w Wielkiej Brytanii, w Londynie, skąd dalej ruszy w głąb wyspy, wszędzie tam gdzie są większe skupiska Polaków. Wczoraj otworzył pierwszą placówkę zagraniczną w Londynie. Nie jest to jeszcze oddział banku. PKO BP na razie korzysta z uprawnień jednolitego paszportu europejskiego, który umożliwia prowadzenia tzw. bankowości transgranicznej. Rafał Juszczak, prezes banku zapowiada jednak, że w styczniu 2008 r. wystąp do KNF o zgodę o przekształcenie zagranicznej placówki w oddział PKO BP. Spodziewa się, że otrzyma ja w połowie roku.

Co ciekawe, bank nastawiony na Polaków wybrał adres nie w dzielnicy Hammersmith, londyńskim Jackowie, ale dwa kroki od Charnig Cross, w samym centrum miasta. Po pierwsze to prestiżowy adres. Po drugie tutaj właśnie w rejonie Totenham Street i Oxford Street, gdzie jest mnóstwo sklepów i Polaków można spotkać najczęściej.

- Na razie skoncentrujemy się wyłącznie na kredyty hipoteczne dla Polaków, którzy chcą kupić mieszkanie w kraju. W przyszłym roku w ofercie pojawią się nowe produkty - mówi Rafał Juszczak.

Liczy, że w przyszłym roku uda się sprzedać kredytów za 100 mln zł i że szybko zdobędzie 15-20 proc. lokalnego rynku. Bank nie zdradza ile wydał i ile jeszcze dołoży do inwestycji. Placówka przy Shaftesbury Avenue kosztowało go trochę więcej niż nowy oddział w średniej wielkości mieście, w dobrej lokalizacji.

- Jeśli uda nam się utrzymać sprzedaż na poziomie 100 mln zł, to po trzech latach inwestycja powinna się zwrócić. Jeśli uda się rozwinąć bankowość mobilną, zwrot nastąpi jeszcze szybciej - mówi Bartłomiej Vytlacil, szef Centrum Bankowości Zagranicznej PKO BP.

Otwarcie placówki, to dopiero pierwszy krok banku na Wyspach, który w przyszłym roju zamierza ruszać dalej. Bank ma już z grubsza wyrysowaną mapę z miejscami, gdzie potencjalnych klientów jest najwięcej, którą opracował dzięki informacji pozyskanym w ramach współpracy z brytyjskim bankiem Nat West, umożliwiającej Polakom z Wielkiej Brytanii za darmo przesyłać pieniądze do kraju.

- Adresy nadawania przelewów pozwalają nam identyfikować miejscowości, w których Polaków jest najwięcej - mówi Bartłomiej Vytlacil.

Nie jest to wielka wiedza tajemna, bo wiadomo, że oprócz Londynu, liczna diaspora osiadła w Manchesterze, Birmingham i Edynburgu, ale jak się okazuje, na Wyspach są tez niewielkie, kilkudziesięciotysięczne miejscowości, gdzie Polacy stanowią czasem i jedną trzecią mieszkańców. W przyszłym roku PKO BP wyśle do nich swoich agentów, których do końca pierwszego kwartału przyszłego roku zamierza zerować (na miejscu) i przeszkolić. Pierwsza kadrowa będzie liczyć 20 osób.

- Londyński oddział nie jest ostatnim oddziałem. Zanim jednak uruchomimy kolejny, mocno postawimy na bankowość mobilną - wyjaśnia Rafał Juszczak.

Bank liczy na współpracę z Nat Westem, którego rozbudowaną sieć oddziałów chciałby wykorzystać do zdobywania klientów w głębi kraju.
(ET)

 


 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

No taper!

Pomijając jeden globalny bank, wśród analityków...
News

Jednolity Plik Kontrolny i Konstytucja dla...

Rząd Prawa i...
News

Statystyki przeciw kalkulacjom władzy

Od 1 stycznia 2018 r....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Hity ministra Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski...
News

Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli –...

Środa: słówko na dziś....
News

Niechby brexit się rozstrzygnął

W odróżnieniu od...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu