pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Listy PiS do europarlamentu będą gotowe po świętach

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu będą zatwierdzone przez kierownictwo partii po świętach wielkanocnych. Wcześniej muszą to zrobić struktury regionalne. Największą niewiadomą pozostaje lista PiS w Wielkopolsce, gdzie miał startować europoseł Marcin Libicki.

 

Do Parlamentu Europejskiego będzie startować kilkunastu parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości. Według informacji PAP, PiS chce też namówić do kandydowania znane osoby ze świata nauki i kultury.

Jak winika z informacji uzyskanych przez PAP, PiS ma problem z "jedynką" na liście w Wielkopolsce, gdzie miał startować Marcin Libicki, w obecnej kadencji PE - przewodniczący Komisji Petycji. Jego kandydatura nie została do poniedziałku zaakceptowana przez władze partii, co ma związek z problemami lustracyjnymi europosła.

W minionym tygodniu Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpoczął proces lustracyjny Libickiego. Wniosek w tej sprawie złożył sam europoseł. Według informacji zebranych przez IPN Libicki miał współpracować ze służbami specjalnymi PRL przy okazji akcji przeciwko zachodnim dyplomatom w Poznaniu. Libicki od początku zaprzeczał informacjom o współpracy.

Według informacji PAP miejsce Libickiego mógłby zająć inny europoseł - pochodzący z Wielkopolski Konrad Szymański lub eurodeputowany Ryszard Czarnecki. Do wysokich miejsc na liście pretendują też posłowie: Adam Hofman, Tomasz Górski, Witold Czarnecki. "Brane pod uwagę są różne warianty, także ten z moim udziałem" - powiedział PAP Witold Czarnecki.

Także poseł z Piły Maks Kraczkowski nie wyklucza kandydowania. "Ja swoją rolę widzę tu w polskim parlamencie, ale jeśli rada regionalna tak zadecyduje, wystartuję w wyborach" - powiedział PAP.

W okręgu dolnośląskim jedynką będzie prezydencki minister prof. Ryszard Legutko, natomiast dwójką ma być Konrad Szymański lub Ryszard Czarnecki.

Wiadomo już też, kto będzie "jedynką" w Łodzi i w okręgu obejmującym województwo kujawsko-pomorskie. Jak poinformował w poniedziałek PAP poseł Jarosław Jagiełło, liderem listy PiS w okręgu łódzkim będzie związana z Radiem Maryja obecna posłanka do PE Urszula Krupa. Dodał, że drugie miejsce przypadło europosłowi, działaczowi PSL Piast Januszowi Wojciechowskiemu.

Wszystko też wskazuje na to, że b.poseł i b.senator Kosma Złotowski będzie otwierał listę PiS w okręgu kujawsko-pomorskim. Jak powiedział PAP poseł Tomasz Latos na jednym z czołowych miejsc może znaleźć się "znana osoba spoza świata polityki - młoda atrakcyjna kobieta z kręgów artystycznych".

Według informacji PAP kandydować z tego okręgu mogą m.in. posłanka Anna Sobecka i Łukasz Zbonikowski.

Z okręgu zachodniopomorsko-lubuskiego jako "jedynka" wystartuje b.minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk. Propozycje kandydowania w eurowyborach dostali też regionalni parlamentarzyści: Mirosława Masłowska, Czesław Hoc, Marek Ast, Władysław Dajczak, Jerzy Materna, Elżbieta Rafalska.

"Do tych osób zwróciliśmy się z propozycją kandydowania. Czy jednak te nazwiska znajdą się na ostatecznej liście, zależy od decyzji podjętych przez Radę Polityczną PiS. Na naszych listach jest obecnie więcej nazwisk niż miejsc" - poinformował koordynator wyborczy PiS w okręgu Andrzej Hoehle.

W Lubelskiem na czele listy PiS będzie obecny europoseł Mirosław Piotrowski, historyk z KUL, wybrany do PE z listy LPR. W poprzednich wyborach zdobył najwięcej głosów w regionie. Jego nazwisko podał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Pierwsze miejsce na liście PiS w okręgu warmińsko-mazurskim i podlaskim otrzyma poseł PiS Jacek Kurski. "Ta kandydatura jest pewna i tu się nic nie zmieni" - powiedział PAP szef regionalnego PiS w Olsztynie Jerzy Szmit.

Jak dodał w najbliższych dniach zapadną decyzje o kolejnych posłach z regionu, którzy mają się znaleźć na liście do PE. "Myślimy o posłach: Iwonie Arent oraz Jerzym Gosiewskim. Chcemy też, by na listach znalazł się ktoś z naszych działaczy z Ełku" - dodał Szmit. Ostateczne listy PiS w tym okręgu mają zostać ustalone w środę wieczorem.

Na Podkarpaciu bez niespodzianek. Liderem listy PiS będzie 36- letni Tomasz Poręba. Sekretarz zarządu okręgu partii w Przemyślu, Krzysztof Sobolewski powiedział PAP, że ostateczny kształt listy będzie znany w środę. Nie wykluczył, że wśród kandydatów do europarlamentu znajdą się posłowie PiS z Podkarpacia.

"Jedynką" na liście w okręgu małopolskim-świętokrzyskim będzie Zbigniew Ziobro - zdecydowała w poniedziałek wieczorem rada regionalna partii. Na drugim miejscu znalazł się poseł PiS Paweł Kowal, a na trzecie rekomendowano przedstawiciela woj. świętokrzyskiego, b. senatora Jacka Włosowicza. "Lista jednogłośnie, bez żadnej wątpliwości uzyskała rekomendację władz regionalnych" - powiedział PAP wiceprzewodniczący małopolskiego PiS poseł Andrzej Adamczyk.

Do środy swoich kandydatów przedstawią lokalne struktury na Mazowszu i w Warszawie. Liderem warszawskiej listy będzie prezydencki minister Michał Kamiński. Kolejne miejsca zajmą eurodeputowana Ewa Tomaszewska i poseł Arkadiusz Mularczyk.

Na Mazowszu za rzecznikiem partii europosłem Adamem Bielanem znajdą się m.in. eurodeputowany PSL-Piast Zbigniew Kuźmiuk i b.poseł I, III i IV kadencji Gabriel Janowski.

Posłowie pojawią się również na śląskich listach. Liderem pozostaje politolog Marek Migalski. O wejście do PE zawalczą prawdopodobnie m.in. posłanka Izabela Kloc i Bolesław Piecha.

Posłowie Tadeusz Cymański i Jolanta Szczypińska mają być kandydatami PiS z Pomorza. Listę w tym okręgu otworzy eurodeputowana Hanna Foltyn-Kubicka. Z drugiego miejsca wystartuje radna sejmiku pomorskiego, architekt Anna Gwiazda (siostra b. działacza Solidarności Andrzeja Gwiazdy).

Na trzecim miejscu znalazł się b. dyrektor pomorskiego NFZ Mirosław Górski. Następne miejsca na liście, według propozycji kierownictwa pomorskiego PiS, zajmują Szczypińska oraz Cymański.

Rada Polityczna PiS, która zatwierdzi propozycje regionów, prawdopodobnie odbędzie się po świętach wielkanocnych.

Komitety wyborcze mają czas do 28 kwietnia na zgłoszenie do PKW okręgowych list kandydatów na posłów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.54 
0.41 
0.36 
0.30 
0.29 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu