pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Goldman Sachs inwestuje w Facebooka

KUP LICENCJĘ
ŁO, dealbook.nytimes.com
Pin It email print

Słynny bank inwestycyjny rozpoczyna rok od inwestycji w symbol współczesnego internetu. Wycena Facebooka szybuje w górę.

 

Notowania

DIGITAL, dolar

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs wyłożył 450 mln USD na zakup akcji Facebooka. Rosyjska firma inwestycyjna Digital Sky Technologies, która juz wcześniej inwestowała w portal, teraz dołożyła kolejne 50 mln USD. Tym samym wartość portalu społecznościowego wyceniana jest obecnie na około 50 mld USD.

Inwestycja Goldman Sachs ma jeszcze drugie dno. Według informatorów dziennika „The New York Times” bank planuje stworzyć specjalną platformę do obrotu akcjami Facebooka. Pozwoli to portalowi uniknąć restrykcji ze strony SEC (amerykańskiej komisji papierów wartościowych), która bada, czy Facebook i inne nowe firmy internetowe nie mają więcej niż 499 inwestorów, co obliguje do publikowania wyników finansowych.

Goldman figurowałby jako jeden inwestor, a akcje sprzedawane byłyby klientom banku zainteresowanym inwestycjami w nowe technologie. Formalnie Facebook nie przekroczyłby więc progu inwestorów wyznaczonego przez SEC.

Na co Facebook wyda pieniądze od Goldman Sachs? Podobno głównie na inwestycję w ludzi i nowe projekty. Firma może udać się na łowy w innych firmach i powalczyć o najlepszych pracowników na rynku.

Inwestycja słynnego banku winduje też potencjalny majątek założyciela portalu Marka Zuckerberga. Magazyn „Forbes” obliczył w zeszłym roku, że akcje Zuckerberga w portalu są warte 6,9 mld USD, ale przy kapitalizacji 23 mld USD. Wraz z paczką pieniędzy od Goldmana, liczby te mogą ulec podwojeniu.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

436 mln zł na inwestycje w polskie startupy

Od kilku lat modnym...
News

Ważny sprawdzian dla Donalda Tuska

Losy CETA będą ważnym...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Snajper 3 nie rzuci świata na kolana  

Snajper 3 to nasza...
News

VI Konferencja Rada Nadzorcza, czyli...

Dlaczego nadzór...
News

Za co klient zapłaci

Seria: Krytycznie Ważne Informacje cz. 003
News

Celem powinien być kompromis

Reaktywacja Rady dialogu...
News

Witamina C nie działa, ale producentom...

Badania kliniczne z...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu