pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Tusk: nie możemy sobie pozwolić na ryzyko obniżenia wpływów

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Nie może sobie pozwolić na ryzyko wyraźnego obniżenia wpływów do budżetu państwa, jeśli chcemy systematycznie wypłacać renty, emerytury i inne świadczenia - uważa premier Donald Tusk.

 

Notowania

euro, ropa brent

Ludzie

Donald Tusk

"Potwierdzam jeszcze raz moje zdecydowane przekonanie: każdy, kto dzisiaj mówi, że możliwe będzie w najbliższym czasie radykalne obniżenie podatków i że to jest dzisiaj główny problem Polski - kłamie, albo nie wie o czym mówi" - oświadczył w sobotę premier Donald Tusk.

"Dzisiaj Polska, żeby utrzymać się na powierzchni w tej naprawdę wzburzonej wodzie nie może sobie pozwolić na żadne radykalne kroki. Na pewno nie możemy sobie pozwolić na ryzyko wyraźnego obniżenia wpływów do budżetu państwa - jeśli chcemy systematycznie wypłacać renty, emerytury i inne świadczenia" - powiedział Tusk dziennikarzom, którzy towarzyszą mu podczas wizyty na Podlasiu.

"Ci z państwa, którzy mi towarzyszą widzą wyraźnie, że najwięcej nieszczęścia dotyczy tych ludzi, którzy są skazani na świadczenia państwowe. One są mizerne, ale są. W wielu państwach w Europie tych świadczeń już nie, ma albo są bardzo mocno cięte" - zauważył.

"Dlatego, albo zła wola, albo kłamstwo, albo niezrozumienie problemu powoduje, że niektórzy politycy mówią, że możliwe jest radykalne obniżenie podatków. Dzisiaj tak nie jest, koniec kropka ja to wiem" - podkreślił szef rządu.

"My mówimy bardzo ostrożnie, że jeśli uda się przed kolejną falą kryzysu Polskę ponownie obronić, to może będzie realne w 2014 roku zejście z VAT do tej poprzedniej stawki, o jeden punkt. Co do reszty byłbym bardzo ostrożny, żeby nie dawać ludziom płonnej nadziei, kiedy warunki są takie, że trzeba maksimum dyscypliny i trochę więcej cierpliwości" - dodał Tusk.

Politycy PJN apelowali w piątek do premiera Donalda Tuska i do ministra finansów Jacka Rostowskiego, by odpowiedzieli, czy gwarantują, "że nie przyłożą ręki do podwyżki podatków". "Takiej jasnej deklaracji ze strony obu panów nie ma, natomiast są stwierdzenia, że w obecnym czasie nie da się obniżać podatków" - mówił szef sztabu PJN Tomasz Dudziński.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu