pb.pl
licencjakup licencję      printdrukuj z Kyocerą

Łupki nie zaszkodzą środowisku

Wydobycie gazu łupkowego nie grozi zanieczyszczeniem wód ani nadmierną emisją do atmosfery – wynika z kompleksowego raportu dotyczącego potencjalnych konsekwencji ekologicznych związanych z wierceniami w poszukiwaniu tego surowca.

„Dziennik Gazeta Prawna” dotarł do raportu opracowanego na polecenie ministra środowiska przez zespół kierowany przez Państwowy Instytut Geologiczny. Jest on tajny, ale gazecie udało się otrzymać część wyników.

Specjaliści zbadali wpływ na środowisko procesu szczelinowania hydraulicznego wykonanego w 2011 r. na jednym z otworów wiertniczych w miejscowości Łebień na Pomorzu. Resort środowiska zapewnia, że badanie potwierdziło tezę o minimalnym i niegroźnym wpływie prac poszukiwawczych złóż niekonwencjonalnych na środowisko. Zdaniem ekspertów, jedynym niekorzystnym skutkiem wierceń może być większe natężenie hałasu – czytamy w gazecie.

Jednak naukowcy z Uniwersytetu Cornell w USA ostrzegają, że wiercenia mogą wzmocnić efekt globalnego ocieplenia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

4 Komentarze

im 2012-02-17

Raport... Ciekawe kto płacił za ten raport, komu opłaca się taki wynik... Jestem jeszcze ciekawy, jak potem ludzie będą w stanie amerykańskim firmom udowodnić szkody poczynione przez wydobycie gazu, skoro jest już raport mówiący, że wydobycie takie szkód nie czyni? Będzie tak jak w ameryce "udowodnij nam, że przed wierceniami woda nie zawierała tej chemii"

GASLAND 2012-02-17

Ewidentnie widać że ktoś wziął w łapę za wystawienie tego raportu. Mam nadzieję, że w momencie kiedy zostanie on odtajniony, poddany zostanie pod weryfikację. Wiadomo że tereny na których eksploatowało się hydraulicznie gaz są praktycznie pustynią, a woda ulegała skażeniu. Na youtube można znaleźć filmiki, na których widać jak woda z kranu się pali. Oczywiście chcą nam wmówić że problemu nie ma. Myślałem, że pod względem ochrony środowiska nasz kraj ma choć trochę rozsądku, ale widzę że amerykańskie lobby dociera nawet tutaj. Jest to kolejne potwierdzenie, że PO sobie z rządzeniem nie radzi. PO pozwoliło klasie urzędniczej na rozpasanie, a podatnikom na dokręcenie śruby. Za rogiem czają się nowe technologie produkcji energii w znacznie większej symbiozie z naturą niż wtłaczanie chemii w ziemię, która nas karmi. W USA zrobiło się szambo i protest społeczny dotyczący tej technologii, trzeba ją wypchnąć za granicę do republiki bananowej, podobnie jak było z grupą Animex ich hormonami i rozpylaniem gnojowicy jako "nawozu".

im 2012-02-17

"Czym by tu oblać ten sukces? Najodpowiedniejszy do tego jest cocktail Halliburton: 1,2 Benzisothiazolin-2-one / 1,2-benzisothiazolin-3-one 1,2,4 trimethylbenzene 1,4-Dioxane 1-eicosene 1-hexadecene 1-octadecene 1-tetradecene 2,2 Dibromo-3-nitrilopropionamide, a biocide 2,2′-azobis-{2-(imidazlin-2-yl)propane}-dihydrochloride 2,2-Dobromomalonamide 2-Acrylamido-2-methylpropane sulphonic acid sodium salt polymer 2-acryloyloxyethyl(benzyl)dimethylammonium chloride 2-Bromo-2-nitro-1,3-propanediol 2-Butoxy ethanol 2-Dibromo-3-Nitriloprionamide (2-Monobromo-3-nitriilopropionamide) 2-Ethyl Hexanol 2-Propanol / Isopropyl Alcohol / Isopropanol / Propan-2-ol 2-Propen-1-aminium, N,N-dimethyl-N-2-propenyl-chloride, homopolymer 2-propenoic acid, homopolymer, ammonium salt 2-Propenoic acid, polymer with 2 p-propenamide, sodium salt / Copolymer of acrylamide and sodium acrylate 2-Propenoic acid, polymer with sodium phosphinate (1:1) 2-propenoic acid, telomer with sodium hydrogen sulfite 2-Propyn-1-ol / Propargyl alcohol 3,5,7-Triaza-1-azoniatricyclo[3.3.1.13,7]decane, 1-(3-chloro-2-propenyl)-chloride, 3-methyl-1-butyn-3-ol 4-Nonylphenol Polyethylene Glycol Ether Branched / Nonylphenol ethoxylated / Oxyalkylated Phenol Acetic acid Acetic acid, hydroxy-, reaction products with triethanolamine Acetic Anhydride Acetone Acrylamide" Polecam dalszy ciąg na http://dwagrosze.com/2011/04/upki-i-gupki.html

jur56 2012-02-17

Śmiechu warte . Jak pojawia się raport niewygodny dla obowiązujących trendów biznesowo-politycznych to żąda się następnego "niezależnego" audytu i tak w nieskończoność , aż dochodzi do katastrofy i wtedy wszyscy okazuje się byli po właściwej stronie .

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu

Serwisy