Nelson Mandela trafił do szpitala
2012-02-25 11:37
Były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Nelson Mandela został w sobotę odwieziony do szpitala w Johannesburgu z powodu bólu brzucha. "Jest w dobrym humorze i ma się dobrze" - zakomunikował rzecznik kancelarii obecnego prezydenta Jacoba Zumy.
93-letni Mandela od wielu lat cierpi na bóle brzucha i potrzebuje specjalistycznej opieki medycznej - podano w komunikacie.
"Nie mogę powiedzieć więcej, ale mogę was zapewnić, że były prezydent jest w dobrym humorze i czuje się dobrze" - oświadczył rzecznik kancelarii Mac Maharaj.
Nie podano w jakim szpitalu w Johannesburgu Mandela przebywa.
Przed rokiem b. prezydent był kilka dni hospitalizowany w szpitalu Milpark w Johannesburgu z powodu zapalenia dróg oddechowych. Jak wówczas tłumaczono, Nelson Mandela "cierpi na schorzenia związane z wiekiem, które muszą być stale leczone".
Za walkę z apartheidem Mandela został uwięziony na 27 lat. Uwolniony w 1990 roku, rozpoczął negocjacje z białym reżimem RPA, co doprowadziło do rozpisania - wygranych przez niego - wyborów prezydenckich w 1994 roku. Był pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.
W 1999 roku, po zakończeniu jedynej kadencji prezydenckiej, zrezygnował całkowicie z uprawiania polityki i wycofał się z życia publicznego.
Po raz ostatni Mandela pojawił się publicznie podczas uroczystości zakończenia piłkarskich mistrzostw świata, które rozgrywane były w RPA w połowie 2010 roku.
Komentarze
Wiadomości dnia na www.pb.pl
2012-05-21 Indeksy odbiły na Wall Street
2012-05-21 Kalendarium, wtorek 22 maja
2012-05-21 Ropa przerwała spadkową passę
2012-05-21 Od połowy lutego zadłużenie biur podróży wzrosło o ponad 1 mln zł
2012-05-21 PZ Cormay o produkcji analizatora biochemicznego
2012-05-21 Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec marca wyniosło 780,9 mld zł

kup licencję
drukuj z Kyocerą














