pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Test Amber Gold

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

Marcin Plichta zapewnia, że spółka jest wypłacalna. Pieniądze mają trafić na konta klientów już dzisiaj.

 

Marcin Plichta, prezes i właściciel Amber Gold (AG), wczoraj pierwszy raz pokazał się publicznie. Na konferencji w Gdańsku miał przedstawić „strategię spółki odnośnie jej najbliższej przyszłości” oraz dokumenty, potwierdzające, że bankructwo OLT Express i kłopoty z wypłatami pieniędzy dla klientów AG są rezultatem akcji o kryptonimie „Ikar”, prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa

Wewnętrznego na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego i w porozumieniu z resortem skarbu państwa. Marcin Plichta nie przedstawił żadnych nowych znaczących dokumentów dotyczących akcji Ikar.

Jeśli chodzi o kondycję finansową AG, kolejny raz zapewnił, że spółka dysponuje majątkiem, który pozwoli jej na spłatę zobowiązań wobec klientów, wynoszących według niego około 80 mln zł.

Mimo licznych próśb dziennikarzy nie przedstawił jednak dowodów na potwierdzenie swych słów. W wielu jego wypowiedziach pojawiły się przy tym nieścisłości i niejasności, których przykłady podajemy poniżej.

Co się dzieje w Amber Gold?

Rozmawiałem przez dwa ostatnie miesiące z Mennicą Wrocławską, która chciała, żebyśmy ją kupili

Zarząd Mennicy Wrocławskiej wydał oświadczenie, w którym czytamy m.in.: „nigdy nie były prowadzone rozmowy na temat sprzedaży udziałów MW spółce AG. W związku z tym oświadczenie prezesa Marcina Plichty w tej sprawie jest nieprawdziwe (…) Nawet w przypadku pojawienia się takiej propozycji ze strony AG, takie rozmowy nie zostałyby podjęte. Połączenie tradycyjnego modelu biznesowego mennicy, którego historia sięga setek lat wstecz, z budzącą duże wątpliwości działalnością parabankową jest niemożliwe”.

Prezes Mennicy Polskiej mówił, że nie chciał nam sprzedać złota, a tu są dokumenty, które świadczą, że oferta z ich strony została przedstawiona, ale to my odmówiliśmy, bo było ono droższe niż szwajcarskie

Mariusz Przybylski, rzecznik Mennicy Polskiej (MP), poinformował nas, że w 2010 r. to Plichta zwrócił się do MP z zapytaniem w sprawie zakupu złota, a nie odwrotnie.

— Już wtedy działalność AG budziła nasze wątpliwości. Nie chcieliśmy mieć żadnych kontaktów handlowych z tą firmą i dlatego też w ofercie daliśmy cenę zaporową – tłumaczy Mariusz Przybylski, rzecznik MP.

W chwili obecnej Amber Gold nie ma rachunku bankowego. W dniu dzisiejszym rachunek bankowy zostanie założony. Od jutra powinniśmy operacyjnie rozpocząć wypłatę środków klientom. Wypłata środków może potrwać do trzech dni roboczych

Tuż po tej wypowiedzi szef AG przyznał, że rozmowy z bankiem w sprawie założenia nowego rachunku dopiero są prowadzone.

W ostatnich tygodniach spółka wielokrotnie podawała klientom kolejne terminy wypłat pieniędzy, których następnie nie dotrzymywała.

Mamy około 100 kg złota (…) złoto musi się znaleźć u nas w ciągu 30 dni od momentu założenia lokaty, więc te 20 mln zł mamy po prostu w tej chwili jeszcze w gotówce

AG obiecywał, że każda lokata ma pokrycie w złocie. Tymczasem 100 kg tego kruszcu warte jest góra 20 mln zł, aż cztery razy mniej niż wartość lokat klientów, podawana przez Plichtę.

W linie lotnicze OLT Express zainwestowaliśmy około 34 mln zł

Z informacji, ujawnionych w maju przez „PB”, wynika, że jedynie nakapitały firm grupy OLT Express spółka wydała ponad 63 mln zł.

Rozmowy z panem Korytkowskim były prowadzone, jednak nigdy nie dotyczyły przejęcia Finroyal. Ja nigdy nie chciałem kupić tej spółki, rozmawiałem tylko na temat możliwości, jakie Finroyal nam daje”

Tymczasem Andrzej Korytkowski, szef FRL Capital Limited (właściciel marki Finroyal) przekazał „PB” dowody (e-maile, sms-y) rozmów, prowadzonych przez niego z Marcinem Plichtą od połowy maja, a dotyczących właśnie przejęcia FRL (w formie pożyczki z przewłaszczeniem udziałów na zabezpieczenie). Co więcej, przekazał nam też potwierdzenie przelewu pierwszej transzy (1,2 mln zł) z konta AG na rachunek FRL na poczet współpracy. Publikujemy kopię tego dokumentu.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

TakeGoldAG 2012-08-07

Policzmy, 80 mln do 17 mln w zlocie, czyli wyszli by na swoje jezeli zloto wzrosnie 5 razy, ale moze ktos nie chcial aby poczekali do konca wrzesnia. Moze ktos chce przejac te 100 kg zlota zanim wzrosnie jego cena???

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.54 
0.41 
0.36 
0.30 
0.29 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu