pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Papierosy, używane auta - nowe źródła finansowania terroryzmu

KUP LICENCJĘ
DI, PAP
Pin It email print

W Nowym Jorku rozbito w czwartek gang przemytników papierosów, którego członkowie mają związki z organizacjami terrorystycznymi. Może to być kolejny, po handlu używanymi samochodami, przykład coraz kreatywniejszego finansowania terroryzmu z działalności w USA.

 

Notowania

euro, ropa brent, dolar

W czwartek wieczorem służby Nowego Jorku aresztowały 16 Palestyńczyków oskarżonych o przemyt wielu milionów papierosów. Gang działał na ternie stanów Nowy Jork, Maryland, Delaware, Wirginia i New Jersey. Jak poinformowali prokurator generalny stanu Nowy Jork Eric Schneiderman i szef nowojorskiej policji Ray Kelly, gang zarobił na sprzedaży nieopodatkowanych papierosów w sklepach Nowego Jorku co najmniej 55 mln dolarów.

Najciekawszym aspektem sprawy są jednak informacje, że zatrzymani mężczyźni mają związki z organizacjami terrorystycznymi.

Jak podaje CNN, powołując się na śledczych, jeden z zatrzymanych ma powiązania finansowe z Omarem Abdelem Rahmanem, odbywającym karę dożywotniego więzienia za zamachy bombowe w Nowym Jorku w 1993 roku. Inny członek gangu jest z kolei blisko powiązany z Rashidem Bazem, imigrantem libańskiego pochodzenia, który w 1994 roku wysadził na Moście Brooklińskim samochód z izraelskimi studentami. Kolejny zatrzymany mieszkał kiedyś z jedną z kluczowych osób zbierających środki dla Hamasu.

"Nie wiemy jeszcze, gdzie te wszystkie pieniądze szły, ale (...) wiemy, że niektórzy członkowie gangu mają związki z bardzo niebezpiecznymi ludźmi" - powiedział dziennikarzom Schneiderman. Natomiast Kelly przyznał, że przemyt papierosów został wykryty właśnie dlatego, że niektórzy zatrzymani od dawna byli czujnie obserwowani przez policję w związku z powiązaniami z terrorystami. Kelly dodał, że nie wiadomo, gdzie ostatecznie trafiały pieniądze, ale podobne schematy finansowania stosują Hamas i Hezbollah.

Jeśli podejrzenia się potwierdzą, będzie to kolejny przykład na coraz bardziej kreatywne szukanie finansowania w USA przez organizacje terrorystyczne.

Pod koniec kwietnia Departament Skarbu nałożył sankcje na dwa działające w Libanie kantory wymiany walut (Halawi Exchange i Rmeiti Exchange), w których prano brudne pieniądze wartości dziesiątek milionów dolarów.

Pieniądze, jak tłumaczył dziennikarzom podsekretarz ds. finansowania terroryzmu w Departamencie Skarbu David Cohen, pochodziły z handlu narkotykami z Afryki Południowej i służyły Hezbollahowi do finansowania działalności terrorystycznej na całym świecie. By te pieniądze wyglądały na legalne, mieszano je z dochodami uzyskanymi z legalnej sprzedaży amerykańskich używanych samochodów. Część ze środków wymienionych na dolary w libańskich kantorach wracała do USA, gdzie przeznaczano je na zakup kolejnych używanych samochodów. Były one następnie sprzedawane w Afryce Zachodniej bądź Azji, a za uzyskane pieniądze kupowano inne dobra; potem odsprzedawano je w Południowej Afryce, gdzie kupowano narkotyki, które trafiały do Europy i Zachodniej Afryki, gdzie cały cykl prania brudnych pieniędzy dla Hezbollahu się rozpoczynał.

Zdaniem Cohena Hezbollah jest zmuszony szukać tych nowych form finansowania w związku z coraz większymi problemami z uzyskaniem wsparcia z Iranu z powodu nałożonych na ten kraj międzynarodowych sankcji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu