pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mit: Mam małą firmę, a chmura to rozwiązanie tylko dla korporacji

KUP LICENCJĘ
Michał Smereczyński, redaktor naczelny portalu WebSecurity.pl
Pin It email print

Dziś niemal wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości, aby mogły się rozwijać, potrzebują infrastruktury informatycznej...

 

Notowania

euro, ropa brent

Dziś niemal wszystkie przedsiębiorstwa, niezależnie od ich wielkości, aby mogły się rozwijać, potrzebują infrastruktury informatycznej - przestrzeni do przechowywania firmowych danych, oprogramowania: od prostych aplikacji biurowych (np. CRM), do złożonych systemów (jak np. ERP) czy dziś już tak powszechnych serwerów wszelkiego rodzaju. Nie zawsze jednak firmy rozpoczynające swoją działalność stać jest na takie inwestycje. Dzięki usługom dostępnym w chmurze, nawet mikroprzedsiębiorstwo może założyć e-sklep, bez kupowania czy tworzenia dedykowanych ku temu skryptów i instalowania ich na własnym serwerze. Podobnie jest w przypadku start-upów wymagający posiadania infrastruktury, która pomieści gigabajty danych, rozrastających się w sposób nieprzewidywalny i często niezwykle dynamiczny.

Z cloud computingu korzystają już najwięksi, w tym m.in. Amazon, Google czy amerykański rząd, wskazując tym samym kierunek nadchodzących zmian. Na pewno ich decyzje nie były podjęte pochopnie, ale na podstawie badań, za zgodą zarządów i akcjonariuszy, po rozważeniu wszelkiego “za” i “przeciw”. Mniejsi przedsiębiorcy z innych krajów, np. z Wielkiej Brytanii, podążają już za tym trendem i przenoszą się do chmury.

Okazuje się bowiem, że na ogół to bariery mentalne stanowią główną przyczynę rezygnacji z zastosowania chmury we własnym biznesie. Przedsiębiorcy uważają, że nie ma nic bezpieczniejszego dla ich danych, niż własny, lokalny serwer lub „zaufane” data center w którym kolokują serwery. Są przekonani, że sami zapewnią własnemu zapleczu technicznemu najlepszą ochronę i będą mieli nieograniczoną kontrolę nad własnymi danymi.
Nie istnieją jednak dowody na potwierdzenie słuszności takiego podejścia do infrastruktury informatycznej. Zagrożenia wymieniane przez przeciwników cloud computingu, czyli: pozyskanie dostępu do ich danych przez niepowołane osoby, niekontrolowane kopiowanie plików, niewłaściwa utylizacja dysków, luki w oprogramowaniu czy awarie, mogą się przecież zdarzyć także w przypadku tradycyjnego modelu zarządzania danymi. W każdej firmie mogą znaleźć się nieuczciwi pracownicy, którzy wyniosą celowo lub przez pomyłkę poufne dane.

Cloud computing zwiastuje zmiany w podejściu do klasycznego IT. Nasze zasoby wynosimy na zewnątrz. Patrząc na dzieje usług w chmurze, to naturalna konsekwencja postępu technologicznego i odchodzenia od naszego przywiązania się do warstwy sprzętowej, a więc końca ery PC-tów.

Przyszłość cloud computingu w Europie zapowiada się bardzo ciekawie. Według raportu “UK Cloud adoption and trends for 2013” Cloud Industry Forum, 75% firm w Wielkiej Brytanii do końca 2013 r. będzie korzystało z przynajmniej jednej usługi zlokalizowanej w chmurze, a aż 80% brytyjskich przedsiębiorstw korzystających z usług w chmurze zwiększy wydatki na te usługi.
Firma Gartner zaś przewiduje, że do końca 2014 r. 60% zasobów IT będzie przeniesionych do chmury obliczeniowej.

Chmura nie jest zatem pojęciem, które dotyczy tylko dużych przedsiębiorstw. Poza granicami naszego kraju chmura albo stała się już filarem mikro, małego i średniego biznesu, albo w niedalekiej przyszłości się nim stanie. Chmura jest rozwiązaniem, które pozwala na przemodelowanie infrastruktury informatycznej z typowego, generującego koszty oddziału firmy, na outsource'owane usługi, które są kosztem operacyjnym firmy. Ten aspekt zaś tyczy się nie tylko dużych, bogatych przedsiębiorstw, ale przede wszystkim tych mniejszych, które często muszą skrupulatnie liczyć każdą złotówkę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu