pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

W sobotę dzień bezpłatnych porad adwokackich

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

W sobotę, już po raz siódmy, odbędzie się dzień bezpłatnych porad adwokackich. W akcji, od godz. 9 do 15, udział weźmie ponad 900 mecenasów i aplikantów adwokackich. Poprzednie edycje akcji - jak przypominają adwokaci - cieszyły się dużą popularnością.

 

Podczas dnia bezpłatnych porad pomoc prawna dla zgłaszających się osób będzie udzielana w wyznaczonych kancelariach zarówno w miastach wojewódzkich, jaki i mniejszych miejscowościach oraz w siedzibach niektórych okręgowych rad adwokackich. Adresy, gdzie można zgłosić się po poradę, są zamieszczone na stronie www.adwokatura.pl.

Pomoc będzie można uzyskać w godz. 9-15. Wyjątek stanowi region Śląska i Zagłębia, gdzie akcja odbędzie się już w piątek po południu, w godz. 13-18. "W sobotę odbywa się zgromadzenie izby katowickiej, więc dzień nieodpłatnych porad został tam przesunięty na piątek" - wyjaśniła PAP Joanna Sędek z biura prasowego Naczelnej Rady Adwokackiej.

NRA przypomina jednocześnie, że osoby zainteresowane poradami powinny przynieść ze sobą jak najdokładniejszą dokumentację dotyczącą ich spraw. Chodzi na przykład o umowy, akty notarialne i pisma z urzędów, co pozwoli na uzyskanie pełniejszej porady.

W maju zeszłego roku, podczas szóstej edycji akcji, adwokaci udzielili ponad ośmiu tys. porad. Mecenasi najczęściej otrzymywali pytania o sprawy z zakresu prawa spadkowego, rodzinnego, majątkowego, ubezpieczeń i prawa pracy. O pomoc zwracały się osoby starsze i samotne matki.

W opinii NRA, duże zainteresowanie społeczeństwa akcją wskazuje, że w Polsce istnieje pilna potrzeba wprowadzenia systemu bezpłatnej pomocy prawnej z urzędu na etapie przesądowym dla osób niezamożnych. "Gdyby taka pomoc była zapewniona, z pewnością odciążyłoby to sądy, bowiem wiele spraw rozwiązanych na początku nie wymagałoby interwencji sądu" – ocenił prezes NRA mec. Andrzej Zwara.

Prace nad projektem ustawy dotyczącej bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich trwają w resorcie sprawiedliwości od wielu lat. Pierwsze pomysły dotyczące tej kwestii rozważano za czasów kierowania resortem sprawiedliwości przez Andrzeja Kalwasa (2004-2005). W ostatnich latach ze względu na ograniczenia finansowe zrezygnowano z projektu, zgodnie z którym decyzję o przyznaniu takiej pomocy miały podejmować ośrodki pomocy społecznej, zaczęto natomiast rozpatrywać koncepcję systemu kontraktowania tych usług prawnych u różnych podmiotów, także organizacji pozarządowych.

Powrót do prac nad tą kwestią zapowiedział już minister Marek Biernacki. "Jeżeli chodzi o ustawę o bezpłatnej pomocy prawnej, minister sprawiedliwości taki projekt przygotował i rozpoczął działania zmierzające ku temu, aby uzyskać pieniądze z funduszów unijnych na rozpoczęcie emisji bonów na bezpłatną pomoc prawną, z której będą mogły korzystać osoby nieporadne życiowo i ubogie" - mówił w zeszłym tygodniu w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski.

W lipcu, podczas obrad sejmowej komisji sprawiedliwości Królikowski precyzował, że skuteczny system dostępu do bezpłatnej pomocy prawnej będzie kosztował rocznie 200 mln zł. "Dopiero przesądzenie, że takie środki są dostępne z środków unijnych, nawet na okres kilku lat, pozwoli nam na odpowiedzialne dokończenie projektu ustawy i przedstawienie go parlamentowi" - mówił.

Wiceminister wskazywał, że obecnie bezpłatna pomoc prawna na etapie przedsądowym jest udzielana, tylko odbywa się to w sposób rozproszony i niejednolity. "Jest wiele punktów prowadzonych przez organizacje pozarządowe i uniwersyteckie kliniki prawa, które łącznie, jeśli dobrze pamiętam z czasów, kiedy ja się tym zajmowałem, udzielają około 300 tys. porad prawnych w roku" - zaznaczał Królikowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu