pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Amazon zatrudni 6 tys. Polaków

KUP LICENCJĘ
Emil Górecki, Małgorzata Grzegorczyk
Pin It email print

Panattoni i Goodman wybudują dla internetowego sklepu rekordowe centra logistyczne w Polsce, które ruszą w 2014 r.

 

Notowania

euro, NASDAQ, ropa brent, dolar

W ośmiu niemieckich centrach logistycznych i dwóch obsługi klienta spółki Amazon.com pracuje około 9 tys. osób. Dwa tygodnie temu w jednym z nich wybuchł trzydniowy strajk kilkuset pracowników. Protestujący domagali się zrównania płac pracowników internetowego detalisty z wynagrodzeniami w niemieckim sektorze dystrybucji. Amazon twierdzi, że pracownikom przysługują płace obowiązujące w sektorze logistyki, a nie dystrybucji. Być może strajkujący byliby mniej chętni do konfrontacji, gdyby wiedzieli, że od ponad roku szefowie Amazona szukali możliwości przeniesienia części swojej logistyki w tańsze miejsce. Już znaleźli: w Polsce i Czechach — dowiedział się „PB”.

Amazon chce w tych krajach pięć olbrzymich centrów logistycznych. Dwa mają powstać w okolicach Wrocławia, jedno w Poznaniu i dwa u naszych południowych sąsiadów. Każde z nich będzie miało po około 100 tys. mkw. powierzchni i będzie warte 50-60 mln EUR. Amazon chce do nich przenieść dystrybucję swoich towarów z Niemiec i będzie obsługiwał stąd znaczną część zachodniej Europy.

— Amazon będzie miał w trzech polskich centrach 6 tys. stałych pracowników. W sezonie zatrudni jeszcze 9 tys. — twierdzi rozmówca „PB”. Spółka podjęła decyzję w zeszłym tygodniu i poinformowała o niej Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Ministerstwo Gospodarki. Amazon nie interesował się pomocą publiczną, bo zależało mu na czasie.

— Rzeczywiście prowadzimy rozmowy z firmą Amazon, ale nie ma jeszcze oficjalnej decyzji — twierdzi Ewa Kaucz, wiceprezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Dwa centra logistyczne we Wrocławiu zbudują deweloperzy Panattoni i Goodman. Projekt w Poznaniu i jeden w Czechach również trafi w ręce Panattoni. Drugi czeski budynek postawi firma CTP. Pierwszy magazyn we Wrocławiu musi być gotowy już latem przyszłego roku, by „dotrzeć się” przed bożonarodzeniowym szczytem zakupowym.

NAJWIĘKSZY WIRTUALNY DETALISTA ŚWIATA: Założony w 1994 r. przez Jeffa Bezosa Amazon jest największą światową siecią handlu wysyłkowego, która zaczynała jako księgarnia. Potem stopniowo rozszerzała ofertę o filmy, muzykę, ubrania, biżuterię, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, a od sierpnia tego roku jest też internetowym domem aukcyjnym. Wkrótce chce też handlować programami telewizyjnymi. Spółka rozwijała się przez przejęcia i współpracę z innymi sklepami — około 40 proc. wystawianych na amazon.com przedmiotów pochodzi właśnie od partnerów. Jest notowana na NASDAQ. W 2012 r. wypracowała 61 mld USD przychodów (wzrost o 27 proc. wobec 2011 r.) oraz 39 mln USD straty netto (wobec 631 mln USD zysku).


Wall Street wycenia Amazona na rekordowe 144,4 mld USD. Majątek samego Bezosa zbliża się do 30 mld USD, co daje mu - według Bloomberga - 17. miejsce na liście najbogatszych ludzi świata.

Cały artykuł w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2 Komentarze

abx 2013-09-30

To rozumiem. Polska jest duzym krajem i roznice robia inwestorzy ktorzy zatrudniaja tysiace pracownikow a nie 50 czy 100 ....

fre 2013-10-01

no, studenci prawa i ekonomii - praca za 6 zł brutto/1h już czeka na was ;)

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu