pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

ZUS chce ozusować wszystkie zlecenia

KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Pin It email print

Państwowy ubezpieczyciel idzie na całość — domaga się składek od wszystkich umów, by uniknąć problemów przy ich wyliczaniu.

 

W piątek informowaliśmy, że nowy mechanizm ozusowania umów-zleceń został niespodzianie skrytykowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Państwowa instytucja ostrzegała, że projekt, który przerzuca na firmy odpowiedzialność za błędy, niedopatrzenia i oszustwa zatrudnionych, doprowadzi do eskalacji sporów między płatnikiem a zleceniobiorcą.  Zakład proponuje, by obciążyć składkami emerytalnymi i rentowymi wszystkie umowy-zlecenia.

— Oskładkowanie wszystkich umów- -zleceń byłoby korzystne zarówno dla zleceniobiorców, gromadzących pieniądze na przyszłą emeryturę, jak i dla zarządzanego przez ZUS FUS który byłby w ten sposób zasilany dodatkowymi wpływami ze składek. Takie rozwiązanie uprościłoby także relacje ubezpieczony — płatnik, gdyż wyeliminowane zostałyby sytuacje sporne, w których np. za błędne zsumowanie podstawy wymiaru przez ubezpieczonego odpowiedzialność ponosi płatnik — mówi Jacek Dziekan, rzecznik prasowy ZUS.

— Pomysł ZUS jest kuriozalny i oceniam go krytycznie. Gdy się nie przeprowadza reform finansów publicznych, dąży się do opodatkowania i oskładkowania wszystkiego, co możliwe — komentuje Wojciech Nagel, ekspert Business Centre Club (BCC) ds. ubezpieczeń społecznych.

Cały artykuł w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

11 Komentarze

prezydent2015 2013-10-07

Jako Państwo jesteśmy rzeczywistym bankrutem, jako społeczeństwo prowadzimy życie ponad stan (podobnie jak cały Świat), wszystkie umowy powinny być oskładkowane, tyle tylko, że maksymalnie łęcznie 10% stawką ubezpieczeniową. Zasady mają być proste, równe dla wszystkich, bez żadnych progów a stopa podatkowa (składkowa) racjonalna.

adwach 2013-10-07

ozusowić te wszystkie dziadowskie umowy zlecenia i o dzieło !!! Skończyć z tą patologią !!!!

Zębaty 2013-10-07

"dodatkowymi wpływami ze składek" a tyle ich będzie dodatkowych ile z podniesienia akcyzy na alkohol i papierosy. nie da sie legalnie to pójdzie w szarą...

Freelancer 2013-10-07

Ja żyję z umów-zleceń i sam z tego odkładam 10% na emeryturę na IKE. Nie potrzebuję pomocy ZUSu, niech spadają.

Adam N 2013-10-07

Niech ozusują! Ciekawe tylko co zrobią z bezrobociem >20%... może zatrudnią wszystkich w ZUSie? :))

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu