pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Bank Gospodarstwa Krajowego powołał TFI BGK

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Zarząd Banku Gospodarstwa Krajowego powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać Fundusz Mieszkań na Wynajem – powiedział PAP dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych w BGK Piotr Kuszewski. Fundusz ma zainwestować w budynki mieszkalne 5 mld zł.

 

Jak poinformował Kuszewski, na prowadzenie działalności TFI BGK SA musi jeszcze wydać zezwolenie Komisja Nadzoru Finansowego.

"Spółka będzie działała pod nadzorem KNF, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych. Po jej rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, na co czeka się kilka tygodni, wystąpimy do KNF o zezwolenie na prowadzenie działalności" – podkreślił.

Ponadto, jak wyjaśnił, bank planuje utworzyć spółkę BGK Nieruchomości, która będzie zarządzała aktywami Funduszu Mieszkań na Wynajem.

BGK chce, by Fundusz Mieszkań na Wynajem - działający w formie funduszu inwestycyjnego zamkniętego - został uruchomiony w pierwszym kwartale 2014 r.

Dyrektor BGK zapewnił, że będzie on działał na zasadach rynkowych. "Nie będziemy kupować pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki" – powiedział. Mają tam być lokale do 60 m kw., w tym również kawalerki, zbudowane w technologii dostosowanej do potrzeb rynku najmu.

Docelowo Fundusz ma zainwestować 5 mld zł na budowę nawet 20 tys. mieszkań. Wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk mówił wcześniej, że w razie konieczności będzie możliwe dokapitalizowanie BGK lub zasilenie go obligacjami Skarbu Państwa. Zastrzegł jednocześnie, że obecnie bank posiada znaczne nadwyżki, jeśli chodzi o kapitały.

Fundusz zamierza kupić gotowe i wyposażone mieszkania w tych aglomeracjach, gdzie potrzeby najmu są największe. Chodzi m.in. o Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź. Według Kuszewskiego przyszli najemcy lokali zapłacą czynsz niższy od obecnego rynkowego o ok. 20 proc. "W Polsce brakuje od 700 tys. do 1,5 mln mieszkań. Nasz cel - to pobudzenie rynku najmu. Mamy nadzieję, że również inne zagraniczne fundusze będą zainteresowane inwestycjami w czynszówki w Polsce" – podkreślił.

W przyszłości BGK może wycofać się z tej inwestycji, sprzedając certyfikaty inwestycyjne funduszu lub budynki innym inwestorom.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Dexter 2013-11-05

Developerzy powinni być w cudownym nastoju, no cóż dla chcących kupić mieszkanie to fatalna informacja

none none 2013-11-05

Nasz cel to ratowanie developerów

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu