pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Skradziono dane klientów Orange

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

Policja zatrzymała trzy osoby szukające w sieci kupców na dane osobowe abonentów telekomunikacyjnego giganta.

 

Notowania

POLICE

Imiona i nazwiska, numery telefonów, PESEL, NIP i dokumentów tożsamości oraz adresy tradycyjne i e-mail. Z ustaleń „PB” wynika, że wszystkie te dane osobowe setek tysięcy abonentów Orange od kilku miesięcy można było kupić w internecie. Już nie można. Jeden z potencjalnych nabywców bazy danych zawiadomił łódzką policję, a ta w czwartek i piątek w ubiegłym tygodniu zatrzymała trzech mężczyzn zamieszanych w proceder.

— Wszyscy usłyszeli zarzut z artykułu 267 kodeksu karnego,dotyczący kradzieży danych. Grozi im do dwóch lat więzienia — potwierdza Joanna Kącka, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi.

Na gorącym uczynku

Sprawa wyszła na jaw po tym, jak oferty sprzedaży danych abonentów Orange (po wyjściowej cenie 1 zł za rekord) pojawiły się w internecie. Jeden z potencjalnych nabywców skontaktował się z wystawcami oferty i umówił na zakup danych 135 tys. osób. Transakcja miała być sfinalizowana w czwartek w ubiegłym tygodniu w jednym z centrów handlowych w Łodzi.

Niedoszły nabywca zawiadomił jednak policję i zamiast transakcji doszło do zatrzymania sprzedawcy na gorącym uczynku. Dzień później w Warszawie wpadły dwie kolejne osoby, z czego jedną zatrzymano przy biurku w siedzibie Orange. Nie był to jednak pracownik operatora telekomunikacyjnego, ale firmy z nim współpracującej na zasadzie outsourcingu.

Orange nie komentuje

— Dwie osoby usłyszały zarzut uzyskania dostępu do informacji dla nich nieprzeznaczonych i ujawnienia ich innej osobie, a trzecia tylko ujawnienia takich danych. Na potrzeby śledztwa zabezpieczono liczne nośniki pamięci i laptopy, a podejrzani, mający w CV pracę w różnych firmach telekomunikacyjnych, złożyli obszerne wyjaśnienia. To dlatego nie było potrzeby stosowania środków zapobiegawczych — mówi Joanna Kącka.

Materiały zabezpieczone przez policję trafią teraz do prokuratury, która zapewne wdroży śledztwo w tej sprawie. Uzyskane dotychczas przez funkcjonariuszy informacje mogą być jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Z informacji „PB” wynika, że dane osobowe abonentów Orange były oferowane przez zatrzymanych od kilku miesięcy. Co na to wszystko przedstawiciele operatora?

— Nie komentujemy tej sprawy. Nie chcemy przeszkadzać policji w prowadzeniu śledztwa — ucina Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange. Przekonuje, że w tej sprawie nie można mówić o wycieku bazy danych z operatora, ale o ich kradzieży.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

Pippi 2013-12-17

Co to za dziwne tlumaczenie ze strony Orange. Przeciez to sa wasi klienci i wasze dane. Zarty sobie robicie....Lekcewazycie sobie ludzi i tyle.

Kacper 2013-12-17

Handel danymi jest powszechny. Różne firmy w których dokonywało się zakupów udostępniają pozyskane dane osobowe (Nazwisko, imię, adres e-mail, nr tel) innym firmom na zasadzie handlu danymi. Kto robił zakupy w Welbid (dawne KDC i Świat książki) niech się liczy z tym, że jego dane zostały przekazane (sprzedane ?) firmie iDG albo coś podobnego w nazwie.

Lomix 2013-12-17

Rzecznik Orange Polska, Wojciech Jabczyński skomentował całą sprawę na swoim blogu http://hack.pl/aktualnosci/wykradziono-dane-klientow-orange.html

Sara 2013-12-19

Dlatego trzeba monitorować swoich pracowników, są do tego różne programy, jak chociażby ten szpieg pc (z www.szpiegpc.pl a nie te chomiki z wirusami). Trzeba wiedzieć komu daje się swoje dane, a zwłaszcza kto ma w firmie do nich dostęp.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Hity ministra Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski...
News

Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli –...

Środa: słówko na dziś....
News

Niechby brexit się rozstrzygnął

W odróżnieniu od...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Referendum to zawsze ryzyko

Przez kilkadziesiąt lat,...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Najważniejsza jest stabilizacja

Samorządowi menedżerowie...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu