pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Menadżerka zeznaje w sprawie WGI

KUP LICENCJĘ
Pin It email print

Główną aktorką kolejnego odcinka sądowego serialu o procesie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej (WGI) będzie Barbara Ł., była menadżerka powiązana z grupą. Start relacji jak zwykle o 9.30.

 

Sędzia Anna Bator-Ciesielska rozpoczęła posiedzenie od odczytania listy obecności. Obrońca złożył wniosek o odroczenie posiedzenia. Prokurator i pełnomocnicy pozostawiają wniosek obrońcy do uznania sądu. Sędzia wskazuje, że w tej sytuacji proces nie może być kontynuowany. Świadkowie zostaną wezwani na najbliższy możłiwy termin - 23 czerwca 2014 r. Rozprawy rozpraw z 14 marca i 19 marca zostały anulowane z powodu innych obowiązków służbowych sędzi. Loniec rozprawy.

Rozprawa jeszcze się nie zaczeła. Jeden z obrońców uprzedza jednak, że będzie wnioskował o odroczenie dzisiejszej rozpraw z bardzo ważnych powodów osobistych drugiego. Przed salą stawili się już oskarżeni i świadkowie.

 

Barbara Ł. to współzałożycielka i prezes WGI Financial, spółki która sprzedawała certyfikaty spółek z grupy WGI. Pracowała tam od 2003 r., wcześniej tworzyła struktury obsługi klienta w CitiBanku. W 2002 r. założyła firmę Top Consulting Private Client Services, która reprezentowała na polskim rynku Wachovię Securities, wówczas jedną z największych instytucji finansowych na świecie. Barbara Ł. przez WGI Financial zajmowała się także sprzedażą jednostek uczestnictwa luksemburskiego funduszu Torrus Funds z grupy Meryll Lynch. Ponieważ WGI Financial nie miała zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) na taką działalność, Meryll Lynch został ukarany w 2006 r. 500 tys. zł kary. Prawomocnie skazana za to została również sama prezes WGI Financial.

Barbara Ł. Została wezwana na na świadka na 9 grudnia zeszłego roku, ale się nie stawiła. Tego samego dnia nie stawił się również Tomasz K., który również ma zeznawać 10 marca 2014 r. Mieszka na stałe w Szwajcarii.

Grupa WGI działała do 2006 r. W radzie nadzorczej DM WGI zasiadali dr Bohdan Wyżnikiewicz (były prezes GUS i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową), dr Richard Mbewe (był również głównym ekonomistą WGI, a potem Domu Kredytowego Notus) i prof. Tomasz Szapiro (dziś rektor Szkoły Głównej Handlowej). W nadzorze spółek powiązanych z WGI, których jednak akt oskarżenia nie dotyczy, zasiadali m.in. prof. Witold Orłowski, dr Henryka Bochniarz i prof. Dariusz Rosati.
Proces ruszył po siedmiu latach śledztwa. Prokuratorzy oskarżają cz łonków zarządu WGI DM – Macieja S., Łukasza K. i Andrzeja S. o nadużycie uprawnień i wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach. Łącznie blisko 1,2 tys. poszkodowanych straciło 248 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

blaumim 2014-03-10

a rada nadzorcza firmowała nazwiskiem i odeszła z czekiem. po co ta rada tamy była?

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
News

Alterglobalistyczne usztywnienie

Logo Forum Ekonomicznego w...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu