pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Menadżerka zeznaje w sprawie WGI

KUP LICENCJĘ
Pin It email print

Główną aktorką kolejnego odcinka sądowego serialu o procesie Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej (WGI) będzie Barbara Ł., była menadżerka powiązana z grupą. Start relacji jak zwykle o 9.30.

 

Sędzia Anna Bator-Ciesielska rozpoczęła posiedzenie od odczytania listy obecności. Obrońca złożył wniosek o odroczenie posiedzenia. Prokurator i pełnomocnicy pozostawiają wniosek obrońcy do uznania sądu. Sędzia wskazuje, że w tej sytuacji proces nie może być kontynuowany. Świadkowie zostaną wezwani na najbliższy możłiwy termin - 23 czerwca 2014 r. Rozprawy rozpraw z 14 marca i 19 marca zostały anulowane z powodu innych obowiązków służbowych sędzi. Loniec rozprawy.

Rozprawa jeszcze się nie zaczeła. Jeden z obrońców uprzedza jednak, że będzie wnioskował o odroczenie dzisiejszej rozpraw z bardzo ważnych powodów osobistych drugiego. Przed salą stawili się już oskarżeni i świadkowie.

 

Barbara Ł. to współzałożycielka i prezes WGI Financial, spółki która sprzedawała certyfikaty spółek z grupy WGI. Pracowała tam od 2003 r., wcześniej tworzyła struktury obsługi klienta w CitiBanku. W 2002 r. założyła firmę Top Consulting Private Client Services, która reprezentowała na polskim rynku Wachovię Securities, wówczas jedną z największych instytucji finansowych na świecie. Barbara Ł. przez WGI Financial zajmowała się także sprzedażą jednostek uczestnictwa luksemburskiego funduszu Torrus Funds z grupy Meryll Lynch. Ponieważ WGI Financial nie miała zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) na taką działalność, Meryll Lynch został ukarany w 2006 r. 500 tys. zł kary. Prawomocnie skazana za to została również sama prezes WGI Financial.

Barbara Ł. Została wezwana na na świadka na 9 grudnia zeszłego roku, ale się nie stawiła. Tego samego dnia nie stawił się również Tomasz K., który również ma zeznawać 10 marca 2014 r. Mieszka na stałe w Szwajcarii.

Grupa WGI działała do 2006 r. W radzie nadzorczej DM WGI zasiadali dr Bohdan Wyżnikiewicz (były prezes GUS i wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową), dr Richard Mbewe (był również głównym ekonomistą WGI, a potem Domu Kredytowego Notus) i prof. Tomasz Szapiro (dziś rektor Szkoły Głównej Handlowej). W nadzorze spółek powiązanych z WGI, których jednak akt oskarżenia nie dotyczy, zasiadali m.in. prof. Witold Orłowski, dr Henryka Bochniarz i prof. Dariusz Rosati.
Proces ruszył po siedmiu latach śledztwa. Prokuratorzy oskarżają cz łonków zarządu WGI DM – Macieja S., Łukasza K. i Andrzeja S. o nadużycie uprawnień i wyrządzenie szkody w wielkich rozmiarach. Łącznie blisko 1,2 tys. poszkodowanych straciło 248 mln zł.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

blaumim 2014-03-10

a rada nadzorcza firmowała nazwiskiem i odeszła z czekiem. po co ta rada tamy była?

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wolty regionów UE nie wytrzyma

Losy CETA to dowód tezy...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Projekty pomocy Frankowcom – tak nie da się...

Do sejmowej komisji...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Sztuka życia i śmierci wg młodych

„Burn, burn, burn” to...
News

436 mln zł na inwestycje w polskie startupy

Od kilku lat modnym...
News

Ważny sprawdzian dla Donalda Tuska

Losy CETA będą ważnym...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu