pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Krym przyjmuje rubla i moskiewski czas

KUP LICENCJĘ
PAP, DI
Pin It email print

Rada Najwyższa (parlament) Krymu przyjęła w poniedziałek szereg decyzji oznaczających przestawianie się na rosyjskie warunki działania, w tym wprowadziła rubla oraz zapowiedziała przesunięcie strefy czasowej półwyspu.

 

Rada Najwyższa zdecydowała, że rubel staje się na Krymie oficjalną walutą, a równolegle do 1 stycznia 2016 r. będzie honorowana dotychczasowa waluta ukraińska hrywna.

Ponadto od 30 marca Krym przejdzie na czas moskiewski, co oznacza, że na półwyspie będzie przesunięcie o jedną godzinę do przodu w stosunku do czasu ukraińskiego (a o dwie w stosunku do czasu polskiego). Zmiana ta nastąpi 30 marca o godz. 2.

Nazwę Autonomicznej Republiki Krymu zmieniono na Republikę Krymu. Rada Najwyższa zmieniła też ze skutkiem natychmiastowym swoją własną nazwę na Państwowa Rada Republiki Krymu. Postanowiono również, że napis na herbie Krymu "Rozkwit w jedności" zostanie zmieniony na "Rozkwit w jedności z Rosją".

Szef Rady Najwyższej Władimir Konstantinow oznajmił, że władze niezależnego Krymu zapewnią pełną ochroną granicy państwowej, a na przejściach granicznych będą odtąd wstawiane pieczątki "Republiki Krymu".Premier Krymu Siergiej Aksjonow zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy zmienią się zasady przekraczania granicy Krymu.

"Przez jakiś czas będzie trwać okres przejściowy. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy te kwestie zostaną dopracowane" - powiedział.

Dodał, że na razie nie ma "punktów kontroli celnej w dosłownym sensie". "W żaden sposób nie utrudniamy przewożenia towarów przez granicę, nie stosujemy procedur celnych" - oświadczył. Zapewnił, że okres przejściowy będzie "dość łagodny", aby przedsiębiorcy zdążyli się dostosować do ustawodawstwa Rosji i zawrzeć nowe umowy.

Również w poniedziałek Rada Miejska Sewastopola na nadzwyczajnej sesji podjęła decyzję o wejściu w skład Rosji jako osobnego podmiotu Federacji - miasta o statusie federalnym.

Szef Rady Koordynacyjnej Sewastopola Aleksiej Czałyj zapowiedział, że symbole władzy ukraińskiej w mieście zostaną zdemontowane. "Nie będziemy zajmować się wandalizmem. Symbole, które są sprzeczne z historią naszego miasta, zostaną odpowiednio zapakowane i wysłane do Kijowa w celu dalszego użytkowania - oznajmił.

W poniedziałek, dzień po referendum, w którym przytłaczająca większość mieszkańców Krymu opowiedziała się za wejściem w skład Federacji Rosyjskiej, parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład Federacji Rosyjskiej.

Zachód nie uznaje wyników referendum i przygotuje sankcje przeciwko Rosji, która od kilku tygodni okupuje Krym.

Z Symferopola Małgorzata Wyrzykowska

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

prezydent2015 2014-03-17

Żeby nie drażnić Amerykanów i Niemców , Pan Premier Miedwiedwiew , już wysłał w dowód przyjaźni , nowym władzom Krymu , odpowiednia liczbę Lexusów na krymskie bezdroża, żeby władza miała należny autorytet.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu