pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Niemcy są zachwyceni Polską

KUP LICENCJĘ
JKW
Pin It email print

Polska jest dobrym miejscem do lokowania inwestycji – uważają szefowie niemieckich korporacji. I coraz bardziej lubią złotego.

 

Notowania

euro, ropa brent

Utrzymuje się rewelacyjna opinia niemieckich inwestorów o polskim rynku. Według badania Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej, aż 94 proc. zagranicznych (głównie niemieckich) koncernów, które mają swoje oddziały w naszym kraju, uważa, że decyzja o wejściu na nasz rynek była słuszna. Tylko 6 proc. twierdzi, że to był błąd.

Odsetek zadowolonych niemieckich inwestorów utrzymuje się powyżej 90 proc. od 2009 r., czyli od wybuchu globalnego kryzysu. Wcześniej odsetki te również były  relatywnie wysokie, ale nie przekraczały 80 proc.

Czy zainwestowalibyście państwo w Polsce ponownie? Odpowiedzi szefów niemieckich firm, które prowadzą działalność w Polsce (w proc.)

Co z tego wynika? Możliwości są dwie. Albo niezadowoleni inwestorzy wycofali się z Polski, albo - co wydaje się bardziej prawdopodobne - pod wpływem kryzysu w Europie zmienili zdanie o naszym rynku. Zaczęli postrzegać nasz kraj jako oaza spokoju na rynku europejskim.

Są jednak kwestie, które nadal przeszkadzają niemieckim inwestorom. Największym problemem jest efektywność polskiej administracji państwowej – wskazuje tak 33 proc. badanych firm. Na drugim miejscu jest słaba infrastruktura (32 proc.), a na trzecim - stan polskich finansów publicznych (20 proc.).

Większość niemieckich firm chciałaby również, aby Polska przyjęła euro – takiego zdania jest 53 proc. ankietowanych przedsiębiorstw. Jednak odsetek ten z roku na rok spada. Jeszcze rok temu na wejście Polski do Eurolandu liczyło 60 proc. firm, trzy lata temu było to 87 proc., a pięć lat temu – 96 proc. Dla coraz większej grupy niemieckich inwestorów w Polsce fakt, że nasz kraj ma własną walutę, staje się więc atutem, a nie zarzutem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

8 Komentarze

abx 2014-04-04

Znaczaca jest zmiana nastawienia miedzy 2008 a 2009 rokiem. Mysle ze Niemiaszkom dalo wiele do myslenia to co sie stalo w Europie Zach a nie stalo w Polsce. Od tego czasu sa grzeczni i zadowoleni...

asd 2014-04-04

by tak sie nie zachwycali bo jeszcze zapragna nas tak jak putin zapragnał krymu.... wiec, nie podniecamy sie, robimy swoje.... zachowujemy sie jak panna na wydaniu, wdzieczymy sie, usmichamy a jak ktos nas pochwali to malo media nie zsikaja sie w pampersa jak to nas lubia w tym wielkim swiecie.... szanujcie nas obywateli jesli siebie nie szanujecie i szanujcie swoja ojczyzne.

nextus 2014-04-04

Jest jeszcze trzecia możliwość tego stanu rzeczy. Otóż od 2008 roku koszty pracy w Polsce zmieniły się o 0,1% a na zachodzie o 15%. Też bylibyście zadowoleni jak by wam koszty płacowe nie rosły.( oczywiście jako pracodawcy)

Tommy Walker 2014-04-04

Ja akurat sprzedaję dość dużo w Niemczech, ale w kwestii wprowadzenia w Polsce euro przeszedłem podobną ewolucję jak niemieccy biznesmeni. Euro jest zbyt silna walutą dla słabych gospodarek, Polska powinna jeszcze przez ładnych parę lat pozostać przy złotym

chupacabra 2014-04-05

Super! To znaczny postęp od czasów relacji opartej na wysyłaniu czołgów i bombowców.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu