pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Optymalizacja podatkowa będzie przestępstwem

KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Pin It email print

Zapłacenie niższego podatku zamiast wyższego będzie ścigane przez skarbówkę i… prokuraturę. Pomysł fiskusa jest bardzo groźny — ostrzegają eksperci.

 

Ministerstwu Finansów (MF) tak bardzo zależy na unicestwieniu tzw. optymalizacji podatkowej, że zamierza z niej uczynić przestępstwo skarbowe. To oznaczałoby wszczynanie przez fiskusa postępowań karnych skarbowych i kierowanie przez prokuraturę aktów oskarżenia przeciwko tym, wobec których minister finansów zastosuje tzw. klauzulę obejścia prawa.

W przyjętym niedawno przez rząd projekcie założeń nowelizacji ordynacji podatkowej trafiliśmy na zagadkowe sformułowanie: „Penalizacja będzie następować na zasadach obecnie obowiązujących w przepisach Kodeksu karnego skarbowego”.

Tylko to jedno zdanie i żadnego wytłumaczenia, o co chodzi. Poprosiliśmy MF o wyjaśnienia. Odpowiedź mrozi krew w żyłach. „Przepisy Kodeksu karnego skarbowego, mające aktualnie zastosowanie do podatników naruszających obowiązki podatkowe, będą mieć także zastosowanie do podatników, w odniesieniu do których zastosowano przepisy o klauzuli” — odpisał „PB” resort finansów.

Procedura jej nałożenia będzie uruchamiana, gdy fiskus uzna, że firma posłużyła się konstrukcją prawną, której głównym celem było uniknięcie podatku lub zapłacenie niższego. Nałożenie klauzuli będzie oznaczać konieczność dopłacenia „zaoszczędzonego podatku”.

OKIEM PRZEDSIĘBIORCÓW

MARIAN OWERKO
współwłaściciel firmy Bakalland

Na studiach ekonomicznych uczono mnie, że podstawowym celem działań przedsiębiorcy jest maksymalizacja zysków, czego często nie da się osiągnąć bez optymalizacji podatkowej, czyli legalnych działań pozwalających zapłacić niższy podatek. To, co zamierza uczynić Ministerstwo Finansów, to chyba jakiś żart albo szarlataństwo? Jestem zszokowany tą koncepcją. W każdej chwili do przedsiębiorcy będzie mogła przyjść kontrola i uznać jego zgodne z prawem działania za przestępstwo skarbowe.

WOJCIECH KOSTRZEWA
prezes grupy ITI

Jestem bardzo zaniepokojony pojawieniem się w projekcie założeń nowelizacji ordynacji podatkowej zapisu, który może oznaczać karalność legalnej obecnie tzw. optymalizacji podatkowej. Uchwalenie takiego rozwiązania stałoby w sprzeczności z wieloma deklaracjami płynącymi z Ministerstwa Finansów o chęci poprawy relacji organów skarbowych z podatnikami i uczynieniu ich bardziej przyjaznymi.

KAZIMIERZ PAZGAN
właściciel Grupy Konspol

Ministerstwo Finansów, zamiast kombinować przy kodeksie karnym i skarbowym, powinno poprawić niejasne ustawy podatkowe i wziąć się za zwalczanie szarej strefy, np. poprzez wprowadzenie przejrzystych ulg inwestycyjnych. Tego typu pomysły, jak ten omawiany, jeszcze bardziej pogorszą warunki prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej. Sąsiadujące z nami Niemcy mają wyraźnie korzystniejszy i przyjaźniejszy system podatkowy. Pod tym względem zostajemy coraz bardziej w tyle za wieloma krajami UE.

 

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

15 Komentarze

Mikroprzedsiębiorca umoczony w kredyty i okradany przez ZUS 2014-04-16

Czas na pierwszą manifestację przedsiębiorców w Warszawie. Proponują wyjechać na ulice Warszawy czym popadnie : lawetami, wózkami widłowymi, walcami, koparkami itd..., byle w ogromnej ilości. Może przypadkiem uda się załadować i wywieźć stąd parę szczurków. Proponuję uruchomić spółkę "Eksport szczurków i urzędasów" Zoptymalizowana Spółka Narodowego Oczyszczenia

Podatnik 2014-04-16

Jest proste rozwiązanie: Zabronić wszystkich odliczeń, w tym również VATu - od wszystkiego.

MrKuba65 2014-04-16

Po takich "objawionych" wypowiedziach naszych jaśnie panujących po prostu nie mogę się doczekać wybuchu III wojny światowej.

MŚP 2014-04-16

A w wyborach przedsiębiorcy karnie zagłosują na PO...

aha 2014-04-16

"Prawo prawem, ale haracz się należny." Donald T.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu