pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

GE chce kupić Alstom za 13 mld USD

KUP LICENCJĘ
GRA
Pin It email print

Tę arcyciekawą dla globalnego przemysłu informację podał w nocy Bloomberg. Agencja powołuje się na źródła, GE milczy, Alstom nic nie słyszał, ale francuska spółka drożeje w czwartek o 17 proc.

 

Ludzie

Jan Kulczyk

Może to być największa transakcja w historii amerykańskiego koncernu General Electric, aktywnego w wielu sektorach przemysłu oraz w finansach. 13 mld USD za Alstom to cena o ok. jedną czwartą wyższa od wyceny giełdowej tego francuskiego producenta superszybkich pociągów TGV oraz elektrowni.

Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła i przekonuje, że GE sprzyja główny udziałowiec Alstomu, czyli Bouygues, który ma ok. 29 proc. akcji. Rzecznik GE odmówił komentarza, a Alstom podał, że „nie ma informacji o złożeniu jakiejkolwiek oferty na zakup akcji Alstomu”.

Alstom przechodzi obecnie restrukturyzację i wyprzedaje niektóre aktywa, a jego akcje straciły w ostatnim roku 20 proc. wartości. GE anonsował zaś ostatnio, że rozgląda się za dużymi przejęciami.

W Polsce oba koncerny wyróżniają się aktywnością w wielkich przetargach na budowę nowych bloków w energetyce. GE zdobyło już m.in. kontrakt na budowę bloku gazowego dla Orlenu we Włocławku (jest członkiem konsorcjum, a umowa ma wartość 1,4 mld zł), jest też dostawcą turbiny do budowanego bloku gazowego w Stalowej Woli, który buduje PGNiG wespół z Tauronem (1,6 mld zł). Alstom jest z kolei filarem wartej 11 mld zł inwestycji PGE w dwa bloki węglowe w Opolu, wygrał też przetarg na dwa bloki węglowe dla Elektrowni Północ (właściciel, Jan Kulczyk, musi jeszcze zebrać finansowanie). Konkurują ze sobą praktycznie w każdym przetargu. Poza tym oba koncerny interesują się zleceniami na budowę i modernizację sieci przesyłowych w Polsce.

Dodatkowo Alstom jest aktywny w sektorze kolejowym – dostarczył m.in. pociągi Pendolino.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

prezydent2015 2014-04-24

Nie trzeba się starać, wystarczy ... wiedzieć. Konkurencja jako filar kapitalizmu w segmencie wielkich ponadnarodowych korporacji staje sie historią.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu