pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

GE chce kupić Alstom za 13 mld USD

KUP LICENCJĘ
GRA
Pin It email print

Tę arcyciekawą dla globalnego przemysłu informację podał w nocy Bloomberg. Agencja powołuje się na źródła, GE milczy, Alstom nic nie słyszał, ale francuska spółka drożeje w czwartek o 17 proc.

 

Ludzie

Jan Kulczyk

Może to być największa transakcja w historii amerykańskiego koncernu General Electric, aktywnego w wielu sektorach przemysłu oraz w finansach. 13 mld USD za Alstom to cena o ok. jedną czwartą wyższa od wyceny giełdowej tego francuskiego producenta superszybkich pociągów TGV oraz elektrowni.

Bloomberg powołuje się na anonimowe źródła i przekonuje, że GE sprzyja główny udziałowiec Alstomu, czyli Bouygues, który ma ok. 29 proc. akcji. Rzecznik GE odmówił komentarza, a Alstom podał, że „nie ma informacji o złożeniu jakiejkolwiek oferty na zakup akcji Alstomu”.

Alstom przechodzi obecnie restrukturyzację i wyprzedaje niektóre aktywa, a jego akcje straciły w ostatnim roku 20 proc. wartości. GE anonsował zaś ostatnio, że rozgląda się za dużymi przejęciami.

W Polsce oba koncerny wyróżniają się aktywnością w wielkich przetargach na budowę nowych bloków w energetyce. GE zdobyło już m.in. kontrakt na budowę bloku gazowego dla Orlenu we Włocławku (jest członkiem konsorcjum, a umowa ma wartość 1,4 mld zł), jest też dostawcą turbiny do budowanego bloku gazowego w Stalowej Woli, który buduje PGNiG wespół z Tauronem (1,6 mld zł). Alstom jest z kolei filarem wartej 11 mld zł inwestycji PGE w dwa bloki węglowe w Opolu, wygrał też przetarg na dwa bloki węglowe dla Elektrowni Północ (właściciel, Jan Kulczyk, musi jeszcze zebrać finansowanie). Konkurują ze sobą praktycznie w każdym przetargu. Poza tym oba koncerny interesują się zleceniami na budowę i modernizację sieci przesyłowych w Polsce.

Dodatkowo Alstom jest aktywny w sektorze kolejowym – dostarczył m.in. pociągi Pendolino.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

prezydent2015 2014-04-24

Nie trzeba się starać, wystarczy ... wiedzieć. Konkurencja jako filar kapitalizmu w segmencie wielkich ponadnarodowych korporacji staje sie historią.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.54 
0.41 
0.37 
0.30 
0.28 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu