pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Prokuratura umorzyła sprawę oświadczeń majątkowych Serafina

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Katowicka prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Władysława Serafina, który jest też radnym Sejmiku Woj. Śląskiego.

 

Szefowa Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe Elżbieta Mizeracka powiedziała w poniedziałek PAP, że wątek oświadczeń majątkowych Serafina z lat 2005-2006, złożonych przez niego jako radnego powiatu kłobuckiego, został umorzony z powodu przedawnienia. Chociaż prokurator dopatrzył się nieprawidłowości, karalność w tym przypadku przedawnia się po pięciu latach - wyjaśniła.

Wątek oświadczeń Serafina z 2010 r., złożonych przez niego w związku z pełnieniem funkcji radnego powiatu kłobuckiego, a później radnego wojewódzkiego, został umorzony ze względu na brak znamion przestępstwa - poinformowała Mizeracka.

Katowicka prokuratura badała prawdziwość oświadczeń Serafina po złożonym doniesieniu. Prawie rok temu, w związku z prowadzonym postępowaniem, siedzibę kółek rolniczych w Warszawie odwiedzili funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, domagając się przedłożenia dokumentów.

Jeden z wątków sprawy dotyczył pożyczki na kwotę 1,7 mln zł, którą prezes kółek udzielił swej organizacji w 2008 r. Jak ujawniła "Rzeczpospolita", umowa tej pożyczki została spisana dopiero w 2013 r. Działacze organizacji, na których powoływała się gazeta, twierdzili, że na kontach związku nie ma śladu, by Serafin owej pożyczki udzielił.

„Potwierdziliśmy, że faktycznie przelew miał miejsce, a umowa została sporządzona dopiero w 2013 r. Ponieważ umowę spisały te same osoby, pomiędzy którymi wcześniej przelano pieniądze, prokurator uznał, że nie doszło do czynu zabronionego” - powiedziała Mizeracka.

Po wszczęciu śledztwa Serafin mówił, że doniesienia o rzekomo nieprawdziwych pożyczkach czy fałszowaniu dokumentów były oparte na donosach jego kolegów.

5 czerwca ubiegłego roku Serafin został wyrzucony z PSL za godzenie w dobre imię i wizerunek partii. On sam uważa tę decyzję za bezprawną.

Serafin stał się w ostatnich latach bohaterem kilku głośnych i kontrowersyjnych spraw. Rzecznik dyscyplinarny PSL Franciszek Stefaniuk wnioskował o wyrzucenie go z partii w związku ze sprawą przekroczenia prędkości, jazdy bez dokumentów i powoływania się na stanowisko, którego nie piastował.

W 2012 roku "Puls Biznesu" ujawnił rozmowy Serafina z byłym prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem o możliwych nieprawidłowościach, nepotyzmie i niegospodarności w spółkach związanych z resortem rolnictwa kierowanym przez PSL.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wolty regionów UE nie wytrzyma

Losy CETA to dowód tezy...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Projekty pomocy Frankowcom – tak nie da się...

Do sejmowej komisji...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Sztuka życia i śmierci wg młodych

„Burn, burn, burn” to...
News

436 mln zł na inwestycje w polskie startupy

Od kilku lat modnym...
News

Ważny sprawdzian dla Donalda Tuska

Losy CETA będą ważnym...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu