pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Prawnicze „cuda”przy reformie OFE

KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Pin It email print

Pisemne umowy Ministerstwa Finansów z prawnikami opiniującymi planowane przez rząd zmiany w OFE nie odzwierciedlają faktycznej procedury ich sporządzenia.

 

Tagi

OFE, Opinie, Umowa

Czy nawet wybitny prawnik jest w stanie w ciągu dwóch dni, a nawet jednego, sporządzić obszerną opinię w skomplikowanej sprawie, jaką były planowane zmiany w OFE? Czy sporządzenie takiej opinii jeszcze przed formalnym zawarciem umowy z Ministerstwem Finansów (MF) to powszechna praktyka? Postanowiliśmy prześledzić kulisy powstania kilku ekspertyz prawnych, wskazujących na zgodność z konstytucją rządowego projektu reformy OFE.

Jesienią 2013 r. w najgorętszym okresie tworzenia zmian w OFE resort finansów powoływał się na opinie prawników, z których wynikało, że planowane przez rząd zmiany są zgodne z konstytucją. Teraz na skutek półrocznych starań Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Leszka Balcerowicza doszło do ujawnienia treści umów podpisanych przez MF.

Zaskakujące w tych umowach może być to, że w tak trudnej i skomplikowanej prawniczo sprawie ministerstwo dało autorom bardzo krótkie terminy. Przykładowo, z prof. Markiem Chmajem podpisało umowę o dzieło 20 listopada 2013 r., zobowiązując go do dostarczenia opinii już 22 listopada, czyli w ciągu 2 dni. Profesor miał gotową 28-stronicową opinię już w dniu zawarcia umowy. Stwierdził w niej, że kwoty zgromadzone w OFE nie są własnością funduszu, to pieniądze publiczne, więc przekazanie ich do ZUS nie jest wywłaszczeniem.

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7 Komentarze

assics 2014-05-27

i tak o to "prawo" mozna sobie kupic... zenujace to jest. tylko czekac kiedy na mocy prawa i konstutucji kupia sobie opinie ze zgodne z prawem jest po zakonczonej kadencji zamiana stanowisk tusk-komorowski bez potrzeby przeprowadzania jakze czaso i kapitałochlonnych wyborów.... az mnie zemdliło.

Karbinadel 2014-05-27

Żeby stwierdzić, iż środki w OFE nie są ich własnością, nie trzeba być profersorem. Ale rząd nie waha się wydać naszych pieniędzy na udowodnienie, że można je przywłaszczyć. Paranoja

MS 2014-05-27

Dlatego ja...jak i co 7 przedsiębiorca w tym kraju głosowałem na JKM. Mam dosyć tego złodziejstwa i przyzwolenia na wszystkie szkodliwe ruchy obecnego rządu. Ich czas na szczęście się kończy.

MS 2014-05-27

Oczywiście poprawiam się...co 7 osoba głosująca na partię JKM to przedsiębiorca.

chupacabra 2014-05-27

To cyrk dla maluczkich. Z góry było wiadomo, że nie po to były robione ekspertyzy by podejmować na ich podstawie decyzję, tylko odwrotnie. W całej sprawie interesujące jest jedynie to ile ten cyrk kosztował. Zepewne dziesiątki tysięcy...

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu