pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Prawnicze „cuda”przy reformie OFE

KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Pin It email print

Pisemne umowy Ministerstwa Finansów z prawnikami opiniującymi planowane przez rząd zmiany w OFE nie odzwierciedlają faktycznej procedury ich sporządzenia.

 

Tagi

OFE, Opinie, Umowa

Czy nawet wybitny prawnik jest w stanie w ciągu dwóch dni, a nawet jednego, sporządzić obszerną opinię w skomplikowanej sprawie, jaką były planowane zmiany w OFE? Czy sporządzenie takiej opinii jeszcze przed formalnym zawarciem umowy z Ministerstwem Finansów (MF) to powszechna praktyka? Postanowiliśmy prześledzić kulisy powstania kilku ekspertyz prawnych, wskazujących na zgodność z konstytucją rządowego projektu reformy OFE.

Jesienią 2013 r. w najgorętszym okresie tworzenia zmian w OFE resort finansów powoływał się na opinie prawników, z których wynikało, że planowane przez rząd zmiany są zgodne z konstytucją. Teraz na skutek półrocznych starań Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) Leszka Balcerowicza doszło do ujawnienia treści umów podpisanych przez MF.

Zaskakujące w tych umowach może być to, że w tak trudnej i skomplikowanej prawniczo sprawie ministerstwo dało autorom bardzo krótkie terminy. Przykładowo, z prof. Markiem Chmajem podpisało umowę o dzieło 20 listopada 2013 r., zobowiązując go do dostarczenia opinii już 22 listopada, czyli w ciągu 2 dni. Profesor miał gotową 28-stronicową opinię już w dniu zawarcia umowy. Stwierdził w niej, że kwoty zgromadzone w OFE nie są własnością funduszu, to pieniądze publiczne, więc przekazanie ich do ZUS nie jest wywłaszczeniem.

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7 Komentarze

assics 2014-05-27

i tak o to "prawo" mozna sobie kupic... zenujace to jest. tylko czekac kiedy na mocy prawa i konstutucji kupia sobie opinie ze zgodne z prawem jest po zakonczonej kadencji zamiana stanowisk tusk-komorowski bez potrzeby przeprowadzania jakze czaso i kapitałochlonnych wyborów.... az mnie zemdliło.

Karbinadel 2014-05-27

Żeby stwierdzić, iż środki w OFE nie są ich własnością, nie trzeba być profersorem. Ale rząd nie waha się wydać naszych pieniędzy na udowodnienie, że można je przywłaszczyć. Paranoja

MS 2014-05-27

Dlatego ja...jak i co 7 przedsiębiorca w tym kraju głosowałem na JKM. Mam dosyć tego złodziejstwa i przyzwolenia na wszystkie szkodliwe ruchy obecnego rządu. Ich czas na szczęście się kończy.

MS 2014-05-27

Oczywiście poprawiam się...co 7 osoba głosująca na partię JKM to przedsiębiorca.

chupacabra 2014-05-27

To cyrk dla maluczkich. Z góry było wiadomo, że nie po to były robione ekspertyzy by podejmować na ich podstawie decyzję, tylko odwrotnie. W całej sprawie interesujące jest jedynie to ile ten cyrk kosztował. Zepewne dziesiątki tysięcy...

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

No taper!

Pomijając jeden globalny bank, wśród analityków...
News

Jednolity Plik Kontrolny i Konstytucja dla...

Rząd Prawa i...
News

Statystyki przeciw kalkulacjom władzy

Od 1 stycznia 2018 r....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Hity ministra Tchórzewskiego

Minister Tchórzewski...
News

Korporacyjne zwierzęta w betonowej dżungli –...

Środa: słówko na dziś....
News

Niechby brexit się rozstrzygnął

W odróżnieniu od...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu