pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Usterki zabolą przedsiębiorców

KUP LICENCJĘ
Mariusz Gawrychowski
Pin It email print

Co dwa lata darmowa wymiana lodówki czy telewizora? To realny koszmar producentów.

 

Rzadko się zdarza, by producenci grzejników i samochodów stanęli w jednym szeregu obok firm produkujących lodówki, komputery czy telewizory. Ta sztuka udała się Ministerstwu Sprawiedliwości, które nie słuchając głosów biznesu, przeprowadziło przez Sejm ustawę o prawach konsumentów. Przedsiębiorcy twierdzą, że może ona ich kosztować setki milionów złotych rocznie.

Ustawa implementuje niebudzące kontrowersji przepisy unijne. Jednak polscy urzędnicy postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i dorzucili do nich własne pomysły na poprawę losu konsumentów. Jednym z nich jest automatyczny zwrot pieniędzy za zakupione urządzenie, jeśli w ciągu dwóch lat od jego zakupu popsuje się ono więcej niż raz. Przedsiębiorcy alarmują, że otwiera to furtkę do darmowej wymiany sprzętu na nowy, jeśli wykaże się, że miał on istotną wadę.

— To pojęcie jest bardzo nieostre. Za istotną wadę może być uznana każda awaria, która uniemożliwia używanie pralki czy lodówki. Otwiera to drzwi do żądania zwrotu pieniędzy — mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska, skupiającej producentów AGD w Polsce.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

6 Komentarze

kraków 2014-05-29

jakość, jakość jest rozwiązaniem producenci!

Tommy Walker 2014-05-29

Po raz kolejny polski trep urzędniczy wprowadza do systemu prawnego koszamrną durnotę. A posłowie zatwierdzają wszystko jak leci, bo przecież saą zbyt zajęci kopaniem się po zadkach, żeby czytać uchwalane ustawy

Demaskator 2014-05-29

A jak pralka się popsuje miesiąc po dwóch latach to nie jest tonadużycie. Z życia wzięte.

triad 2014-05-29

producenci sa w stanie bez problemu wyprodukowac produkt tak aby sie nie psul nawet przez 5 lat

Aktywator 2014-05-30

Oczywiście, że producenci są w stanie wyprodukować sprzęty, których żywotność będzie kilkukrotnie wyższa, ale tego nie robią, żeby mieć możliwość zwiększania swoich zysków przez stałe "skubanie sałaty". Polega to na wdrażaniu w życie zasady "planowego postarzania produktu" oraz opracowywania konstrukcji, które z każdą kolejną generacją są coraz to trudniejsze do naprawy przez domorosłych majsterkowiczów, a nawet fachowców, którzy by to mogli zrobić, ale nie udostępnia się im podstawowych informacji, o ile słono za to nie zapłacą (serwis też kosztuje). Przedsiębiorstwa, które się dostosują do nowego prawa - przetrwają, a zginą tylko te, które działają wbrew racjonalnemu i zrównoważonemu postępowi - czyż to nie powinna być właśnie złota zasada wolnego rynku? Zaraz pewnie będziemy świadkami głosów, że takie prawo hamuje postęp, co jest juz mocno wyświechtanym frazesem. Pomyślmy raczej o tym, ile śmieci produkujemy i zanieczyszczeń stawiając na ślepą, ilościową produkcję i jak tym samym zaniżamy płacę, poprzez zmniejszanie znaczenia pracy czynnika ludzkiego. Pamiętajmy, że prawo jest tworzone przez państwo złożone z ludzi i to ludziom powinno właśnie służyć. To także ludzie są motorem postępu, a nie korporacje, które są narzędziem do czerpania zysków dla zarządu i akcjonariuszy. Chyba nie wyobrażacie sobie firmy, gdzie na zebraniu akcjonariuszy głównym tematem rozliczenia zarządu jest kwestia, ile dobrego firma zrobiła dla ludzkości lub dla środowiska? :D

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu