pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Frankowcy idą na wojnę z Millennium

KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Pin It email print

Do sądu trafi dziś pozew zbiorowy 2,2 tys. osób, które zaciągnęły w banku kredyty hipoteczne we frankach, warte 400 mln zł

 

Notowania

MILLENNIUM, frank

Siedem miesięcy trwały przygotowania do złożenia pozwu grupowego osób, które czują się pokrzywdzone niedozwolonymi zapisami w umowach kredytowych narzuconymi przez Bank Millennium (BM). Zajęła się tym kancelaria prawna Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

— Pozew zbiorowy 2,2 tys. kredytobiorców przeciwko Bankowi Millennium jest gotowy. Złożymy go 13 czerwca w warszawskim Sądzie Okręgowym. Celem pozwu jest ustalenie odpowiedzialności banku z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia w efekcie stosowania we wzorcach umownych niedozwolonych klauzul, kształtujących zasady i warunki spłaty kredytów hipotecznych indeksowanych we frankach szwajcarskich w sposób niekorzystny dla klientów. Jeżeli pozew okaże się skuteczny, każdy z członków grupy będzie mógł indywidualnie dochodzić w sądzie naprawienia szkody wyrządzonej przez bank — mówi Zbigniew Drzewiecki, partner zarządzający w kancelarii Drzewiecki, Tomaszek i Wspólnicy.

Członków grupy wspiera miejski rzecznik konsumentów w Olsztynie, który przyłączył się jako powód. Bank nie komentuje sprawy.

— Żaden pozew do nas nie wpłynął. Wypowiemy się, jeżeli go otrzymamy — mówi Wojciech Kaczorowski, rzecznik BM.

Bank udzielał kredytów hipotecznych w złotych waloryzowanych w szwajcarskiej walucie — spłata także była dokonywana w naszej walucie, jednak wartość kredytu oraz wysokość rat była ustalana jednostronnie przez bank we frankach. W pozwie czytamy: „Tabela Kursów Walut Obcych jest dokumentem wewnętrznym banku, który znajduje zastosowanie do wszelkich transakcji, w których występują waluty obce. W tabeli wskazywane są kursy kupna i sprzedaży walut na potrzeby transakcji dokonywanych przez klientów banku. Ponadto tabela wykorzystywana jest w przypadku kredytów indeksowanych w walutach obcych. O kursie w tabeli decyduje zarząd banku, a klienci nie mają wpływu na ustalenie kursu sprzedaży i zakupu walut”.

Powodowie podkreślają, że nie byli informowani, w jaki sposób kurs franka był ustalany przez bank, że był on narzucany według dowolnych kryteriów i kursy waluty nie były ani średnimi, ani rynkowymi. Problem potęgował fakt, że dwie klauzule indeksacyjne (mające wpływ na wartość kredytu oraz rat) stosowane przez Bank Millennium w umowach kredytowych zostały uznane za niedozwolone przez sądy w 2010 i 2011 r. Sądy zabroniły bankowi ich stosowania i trafiły one do rejestru klauzul niedozwolonych. Powodowie zarzucają bankowi, że ignoruje orzeczenia sądów i uporczywie wykonuje umowy kredytowe, tak jakby wyroki nie zapadły. „Stosowanie przez bank klauzul indeksacyjnych doprowadziło do pobierania rat spłaty kredytu w wyższej kwocie niż tej, która byłaby należna, gdyby nie zastosowano tych klauzul” — czytamy w pozwie.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

4 Komentarze

blaumim 2014-06-13

a czy to czasem nie KNF powinien już dawno wyciągnąć?

jozia 2014-06-13

KNF to kolesie wszystkich banksterow, bede ich bronic do końca :(

marti-jp 2014-06-13

Przecież inne BANKI też tak robią ! To norma. GDZIE KNF ? Ludzie są REGULARNIE OSZUKIWANI raz na harmonogramie spłat, drugi raz na każdej racie. A banki JUŻ zarobiły krocie na różnicach kursowych, co stało się głównym źródłem ich zarobku, a nie powinno, bo ludzie zaciągali kredyty hipoteczne, a nie nabywali OPCJE WALUTOWE.

chupacabra 2014-06-14

Gdyby banki udzielały kredytów walutowych w czasie ciężkiej bessy i zawirowań na rynku, zamiast w szczycie hossy (słynne "2 zł za franka") to pewnie nie musiałyby dziś tworzyć miliardowych odpisów i oszukiwać klientów na fanatastycznych spreadach walutowych. Można byłoby prawdopodobnie z powodzeniem udzielać kredtów po interbanku z korzyścią dla obu stron. Także np. w jenach i dolarach. No ale cóż... dziki kraj, ciemni, dzicy ludzie...

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.54 
0.41 
0.33 
0.27 
0.26 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu