pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Chiński fundusz zainwestuje w Polsce miliardy

KUP LICENCJĘ
Grzegorz Nawacki
Pin It email print

CEE Equity, najnowszy gracz na polskim rynku, wyposażony w 2 mld USD, chce inwestować w infrastrukturę, energetykę, telekomunikację i produkcję.

 

Notowania

dolar

— Będziemy ciekawym graczem — tak zaczyna rozmowę Rafał Andrzejewski, który kieruje polskim biurem nowego funduszu private equity. Dlaczego ciekawym? — Fundusz będzie działał 10 lat, z opcją przedłużenia o dwa lata, a ponieważ nie możemy reinwestować zysków, to oznacza, że będziemy inwestowali na 7-9 lat, więc znacząco dłużej, niż standardowo robią fundusze private equity. Nie mamy też przeciwwskazań do obejmowania pakietów mniejszościowych — mówi Rafał Andrzejewski.

Fundusz różni się też tym, że nie będzie łowił wśród branżowej klasyki: sektorów ochrony zdrowia, handlu czy spożywczego. — Będziemy inwestowali w czterech obszarach: infrastrukturze, energetyce, telekomunikacji i specjalistycznej produkcji, czyli produkcji innowacyjnych technologii stosowanych w przemyśle, np. typowa huta szkła nas nie interesuje, ale huta, która produkuje podzespoły wykorzystywane np. w światłowodach, już tak — tłumaczy Rafał Andrzejewski. Jego zdaniem, taka charakterystyka powinna przyciągnąć projekty.

Projekty infrastrukturalne w obszarze zainteresowania CEE Equity Partners to np. drogi gminne, spalarnie, elektrociepłownie, sortownie śmieci, parkingi i projekty PPP. Jeśli chodzi o energetykę, fundusz będzie się przyglądał elektrowniom wiatrowym i słonecznym, biogazowniom, ale też elektrowniom węglowym spełniającym normy unijne itp. W sektorze telekomunikacyjnym bardziej niż na operatorów będzie polował na spółki infrastrukturalne, np. budujące sieci światłowodowe. Ciekawa jest także historia powstania funduszu.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

luk801 2014-06-23

Covek ? i ta kasa co ją mają do oddać ?

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Konstytucyjna innowacyjność

Jeśli wicepremiera już od...
News

Negatywne konsekwencje krytycznych i...

Jeżeli na stanowisku...
News

Jak zniesmaczyć dziennikarza

To będzie elementarz...
News

Chinese

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Po debacie w USA

Pierwszy, naprawdę poważny test w tej kampanii za...
News

Z Clinton Co. nudno, ale z Trump Intl. nie...

Z kim zawarłbyś kontrakt,...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu