pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Branża metalowa boi się powrotu oszustów

KUP LICENCJĘ
Katarzyna Kapczyńska
Pin It email print

Zmiany w VAT otwierają drzwi przestępcom na rynkach stali, miedzi, aluminium oraz złomu — alarmują przedsiębiorcy.

 

Notowania

aluminium, złoto

W ubiegłym roku do rodzimych producentów należało zaledwie 11 proc. polskiego rynku stalowych prętów budowlanych, choć jeszcze w 2011 r. kontrolowali 78 proc. Był to efekt wyłudzania podatku przez nielegalnych dostawców. Dzięki wprowadzeniu w październiku 2013 r. tzw. odwróconego VAT (reverse charge — podatek płaci jedynie finalny odbiorca) trend się zmienił i polscy producenci zaczęli odzyskiwać rynek. Przez cztery miesiące 2014 r. produkcja stalowych prętów budowlanych wzrosła o 34 proc. Wkrótce znowu może zacząć spadać.

Wszystko za sprawą proponowanych przez Ministerstwo Finansów zmian w ustawie o VAT oraz ordynacji podatkowej. Resort postanowił rozszerzyć tzw. załącznik nr 11, czyli listę towarów objętych odwróconym VAT, o komórki i złoto. Problem w tym, że jednocześnie wprowadził zapis, zgodnie z którym reverse charge dla wszystkich wpisanych do załącznika produktów będzie dotyczył jedynie transakcji przekraczających netto 20 tys. zł dziennie „dokonywanych na rzecz jednego nabywcy”.

— Jesteśmy zaniepokojeni propozycją ministerstwa. Znów uchylamy furtkę dla przestępców podatkowych — mówi Stefan Dzienniak, prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5 Komentarze

Podatnik 2014-07-04

księgowy na kalkulatorach się dziewiątki wytrą ;)

Tommy Walker 2014-07-04

Jak można prowadzić normalny biznes w kraju, gdzie przepisy zmieniaja się co kila miesięcy? Tylko oszuści potrafią się tak szybko dostosować do zmian

ded 2014-07-04

Ja bym raczej zapytał kto lobbuje za takimi zmianami ?

Fc 2014-07-04

Podajecie taką informacje dzień po zapisach na akcje Alumetal ciekawe ciekawe ;)

Retribution 2014-07-04

Ja bym wolał usłyszeć "taśmę prawdy" z lunchu poświęconego na omówienie tej maleńkiej poprawki :P

Wiadomości dnia na www.pb.pl


Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu