pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Hurtownie i apteki dostały po łapach

KUP LICENCJĘ
Alina Treptow
Pin It email print

Inspekcja farmaceutyczna wypowiedziała wojnę nielegalnemu eksportowi leków. Zamknięto ponad 100 hurtowi i aptek. Niektóre z nich prowadziły podwójną księgowość

 

Firmy farmaceutyczne alarmują, że nawet co trzeci farmaceutyk przeznaczony na polski rynek trafia za granicę. Znaczna część w sposób nielegalny, dlatego Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) zaangażował do pracy policję, prokuraturę, urzędy kontroli skarbowej, a nawet samorządowców. Zdaniem Zofii Ulz, głównego inspektora farmaceutycznego, ta zakrojona na szeroką skalę akcja przynosi pierwsze efekty.

— Od wykrycia procederu przeprowadziliśmy ponad 4 tys. kontroli hurtowni i aptek. Blisko co dziesiąta brała udział w nielegalnym procederze. Od 2009 r. [proceder nasilił się w 2012 r. — red.] inspekcja odebrała zezwolenia 42 hurtowniom, w przypadku kolejnych 10 toczą się postępowania. Ukarane zostały również apteki — inspektorzy wojewódzcy cofnęli zezwolenia około 70 podmiotom, ponad 400 nakazali dostosować się do obowiązujących przepisów — wylicza Zofia Ulz.

Na celowniku urzędu znalazł się odwrócony łańcuch dystrybucji leków. To sytuacja, w której apteki, zamiast pacjentom,sprzedawały leki hurtowni. Ta zaś wysyłała je za granicę. Zdaniem Zofii Ulz, GIF jest coraz bardziej skuteczny w wykrywaniu przestępstw.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

2 Komentarze

berebe 2014-07-21

Cofnęli zezwolenia? WOW! Myślałem, że jak zwykle skończyło się na karze 2 tyś zł (jak w spożywce) No to teraz kontrole w spożywce niech odpowiednie organa zrobią i też cofną zezwolenia. Zaczniemy jeść normalnie!

obywatel 2014-07-21

Wow w koncu!!!

Wiadomości dnia na www.pb.pl


Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu