pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Alternatywna gospodarka bitcoina

KUP LICENCJĘ
Eugeniusz Twaróg
Pin It email print

Toczy się pierwsze postępowanie o pranie brudnych bitcoinów. EBA każe bankom trzymać się z dala od kryptowalut. Fani bitcoina wieszczą, że zastąpi on banki, notariuszy i adwokatów.

 

Bitcoinem można w Polsce zapłacić w taksówce, zamówić pizzę na telefon, wizytę domową lekarza lub elektryka, kupić meble, opłacić wyjazd wakacyjny. Popularność kryptowalut rośnie, choć nie zawsze są wykorzystywane do zbożnych celów. Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, Generalny Inspektor Informacji Finansowej prowadzi pierwsze w kraju postępowanie w sprawie prania brudnych pieniędzy z wykorzystaniem bitcoinów. Do przestępstwa miało dojść w Szczecinie.

Wiesława Dróżdż, rzecznik Ministerstwa Finansów, w ramach którego działa GIIF, odmawia komentarza i odsyła na stronę inspektora. 4 lipca ukazał się na niej komunikat zwracający uwagę na „niepokojące zjawisko wykorzystywania obrotu wirtualnymi walutami, takimi jak bitcoin, do działań przestępczych, między innymi w procederze prania pieniędzy”.

GIIF notuje „znaczący wzrost zainteresowania walutą” w Polsce. Rzeczywiście w ostatnich miesiącach przybywa punktów handlowych, w których można zapłacić za towar czy usługi bitcoinami. Na stronie bitcoin.pl można ich znaleźć 57. Kryptowaluta jest akceptowana w przypadku płatności za noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, doładowania telefonów, korepetycji z przedmiotów ścisłych czy usług biur rachunkowych. Brakuje znanych marek, nie licząc dużego portalu internetowego z pizzą. To jednak prawdopodobnie wkrótce się zmieni, gdyż kryptowaluty wychodzą powoli z niszy ciekawostki dla geeków i wkraczają na szeroki rynek. Od początku lipca w Wielkiej Brytanii wirtualną walutą można opłacać raty leasingowe w Intelligent Car Leasing. Kilka dni temu informatyczny gigant Dell poinformował, że akceptuje płatności bitcoinem za wszystkie produkty. Dzień później łotewskie linie airBaltic zaczęły przyjmować płatności w BTC.

Dla posiadaczy bitcoinów i innych tego typu walut największe zagrożenie stanowią pośrednicy. Sama waluta jest dobrze zabezpieczona. Zagrożenie pojawia się, gdy do gry wchodzą nieregulowani pośrednicy. Najlepiej widać to było na giełdzie Mt.Gox w Japonii, która w lutym najpierw zawiesiła obrót bitcoinem, a potem zakończyła działalność, bo użytkownicy nie mogli doliczyć się wirtualnych pieniędzy. Nieszczelny okazał się nie protokół waluty, ale zabezpieczenia wirtualnego kantoru. Natomiast dla systemu finansowego największe ryzyko związane jest z anonimowością, a co za tym idzie — łatwością wykorzystania waluty przez organizacje przestępcze.

— Podobnie jak internet może być wykorzystany w dobry i zły sposób, tak też bitcoin może być użyty w celach nielegalnych. Winny jest użytkownik, a nie system — tłumaczy Maciej Ziółkowski z Ambasady Bitcoina w Polsce.

EBA przeciw systemowi nic nie ma. W rekomendacjach dla krajów UE europejski nadzór, w przeciwieństwie do Ekwadoru, który kryptowaluty chce scentralizować, dopuszcza istnienie walut opartych na zdecentralizowanych protokołach, z tym że muszą one podlegać podmiotowi — może to być firma prywatna — nadzorowanemu przez organy publiczne.

— Regulatorzy mają często kłopot ze zrozumieniem, czym jest bitcoin, że jest to nowa technologia oparta na prawach matematyki, nie jest regulowana, może być, ale to nie będą regulacje skuteczne. To tak, jakbyśmy chcieli regulować transakcje barterowe, bo w przypadku bitcoina mamy do czynienia właśnie z obrotem o charakterze barterowym — mówi Maciej Ziółkowski.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

mybitcoin 2014-07-31

Nagłówek: EBA każe bankom trzymać się z dala od kryptowalut W tekście: EBA przeciw systemowi nic nie ma. W rekomendacjach dla krajów UE europejski nadzór, w przeciwieństwie do Ekwadoru, który kryptowaluty chce scentralizować, dopuszcza istnienie walut opartych na zdecentralizowanych protokołach, z tym że muszą one podlegać podmiotowi — może to być firma prywatna — nadzorowanemu przez organy publiczne.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu