pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Sawicki wystąpił o zawieszenie akcyzy na cydr

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Minister rolnictwa Marek Sawicki wystąpił do resortu finansów z wnioskiem o czasowe zawieszenie akcyzy na cydr. Akcyza na cydr wynosi 97 zł za hektolitr napoju, czyli tyle samo, ile w przypadku piwa - mówił minister podczas piatkowego briefingu.

 

Notowania

euro, ropa brent

"Na razie nie ma odpowiedzi od ministra finansów, ale nie oczekuję pośpiechu. Myślę jednak, że do przyszłej Rady Ministrów jakaś odpowiedź będzie" - powiedział Sawicki podczas piątkowego briefingu. Cydr, czyli sfermentowany niskoalkoholowy napój z jabłek, może zawierać do 8 proc. alkoholu.

Biuro prasowe resortu finansów poinformowało PAP, że propozycja Sawickiego jest obecnie analizowana. "Decyzja zapadnie po dokonaniu analizy przepisów unijnych i krajowych w zakresie możliwości prawnych związanych z akcyzą na cydr" - wyjaśniono.

Szef resortu rolnictwa poinformował też, że zapowiadaną nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, tak by wprowadzić do niej możliwość reklamowania cydru, jak to ma miejsce w przypadku piwa, "przejmie" klub PSL.

Zdaniem szefa resortu rolnictwa rozpoczęta dwa lata temu promocja cydru przenosi efekty. W 2013 r. polskie firmy wyprodukowały niespełna 2 mln litrów tego wyrobu, a w tym roku będzie to już powyżej 10 mln litrów. Kryzys może sprawić, że produkcja jeszcze się zwiększy - zauważył.

Nie ma oficjalnych danych dotyczących spożycia tego napoju. Firma badawcza Euromonitor International szacuje, że w tym roku może ono wynieść ok. 28 mln litrów.

Związek Sadowników RP uważa, że produkcja cydru na większą skalę pozwoli zagospodarować część produkowanych jabłek. Według przedstawicieli tej organizacji, jeżeli sięgnie ona 2-3 proc. rynku piwa, co - jak zaznaczyli - nie będzie łatwe, to będzie można zagospodarować na ten cel ok. 100 tys. ton owoców. Oznacza to produkcję na poziomie 60-80 mln litrów cydru rocznie.

Polska jest pierwszym w UE producentem jabłek. W 2013 r. krajowi sadownicy zebrali 3 mln ton tych owoców, z czego ok. połowa była przeznaczona na przetwórstwo, a reszta - do bezpośredniego spożycia i na eksport.

Cydr jest popularny w Europie Zachodniej, głównie we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii, a także na Litwie, w USA i Kanadzie, gdzie jest produkowany na skalę masową. Szacuje się, że np. we Francji przerabia się na cydr około 40 proc. zbiorów owoców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

4 Komentarze

abx 2014-08-08

No brawo Sawicki ! Tym razem dobry ruch. W Irlandii latem idzie tylko Bulmers - cydr robiony z 17 rodzajow jablek w Clonmel. Jedno pytanie: jak Irlandczycy nauczyli sie robic zajebisty cydr praktycznie nie majac jablek ????? A czemu Polacy majac jablka od setek lat - cydru nie znaja...

gonzo 2014-08-08

Suszone jabłka do Polski sprowadza się z Chin, profesjonalna fabryka przydała by się w Polsce. Suszone jabłka spożywa się w większości państw świata.

Goliat 2014-08-09

Działania Sawickiego są spójne i logiczne.

bąk józef 2014-08-10

Sitwa nie odejmie sobie od ryja by innym żyło się lepiej

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu