pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rząd ignoruje wyrok trybunału

KUP LICENCJĘ
Jarosław Królak
Pin It email print

Rząd lekceważy wskazania Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r. i wydłuża opłacanie składek zdrowotnych dla rolników. Podatnicy zapłacą za to 3,5 mld zł.

 

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt ustawy wydłużający o kolejne dwa lata opłacanie przez budżet państwa składek zdrowotnych za rolników, członków ich rodzin i domowników. Mimo tego że już w październiku 2010 r. Trybunał Konstytucyjny (TK) zakwestionował takie wsparcie. Eksperci nie mają wątpliwości: to niedopuszczalne lekceważenie wyroku trybunału z przyczyn politycznych.

Przepisy o opłacaniu przez państwo rolniczych składek na NFZ wygasły 15 miesięcy po wyroku TK z 2010 r. Jednak rząd nie zdecydował się na pełne zniesienie budżetowego wsparcia. Skonstruował prawną protezę: rolnicy posiadający powyżej 6 hektarów ziemi sami będą uiszczać składki zdrowotne (ustalono je na śmiesznie niskim poziomie — 1 zł miesięcznie za każdy hektar), natomiast za rolników posiadających poniżej 6 ha ziemi składki opłaci budżet państwa (za pośrednictwem KRUS).

Należy w tym miejscu przypomnieć, że zwykły pracownik, a także przedsiębiorca, muszą z własnej kieszeni opłacać składkę zdrowotną wysokości 270,40 zł miesięcznie. Ta proteza miała być rozwiązaniem przejściowym, tylko na 2 lata (2012-13). W tym czasie rząd miał opracować ustawę o podatku dochodowym dla rolników (zapowiedzianą przez premiera Tuska w exposeé w 2011 r.). Gdyby rolnicy podlegali podatkowi dochodowemu, to automatycznie uiszczaliby wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym zdrowotne.

Niestety, rząd nie zrealizował obietnicy premiera i prawną protezę przedłużono na 2014 r. w drodze nowelizacji ustawy. Teraz Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt kolejnej nowelizacji, przedłużającej prowizorkę na lata 2015-16.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

12 Komentarze

Mati 2014-09-11

Polski rząd to jest jedna wielka prowizorka!!!

Wyborca 2014-09-11

A co tam przecież "nas stać" na utrzymywanie uprzywilejowanych grup społecznych, a jak zabraknie to znów się kogoś skubnie albo bardziej zadłuży.

xxx 2014-09-11

no przecież idą wybory, czego się spodziewacie, przecież to byłby strzał w stopę

bidi 2014-09-11

Jeśli rząd nie przestrzega prawa, to czemu obywatele mają przestrzegać?

citylook 2014-09-11

Zorganizowana grupa przestępcza urzędników okradnie Jakubasa i jemu podobnych i da tym którzy stanowią liczbę głosów w wyborach . To jest demokracja - rządzi większość .

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu