pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mafia paliwowa i szef CBŚ

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

ABW i prokuratura rozbiły gang wyłudzający VAT na wielką skalę. Prokurentem zamieszanej w proceder firmy był Adam Maruszczak.

 

Zobacz także:

» Państwo przegrywa z oszustami

Notowania

LOTOS

W sobotę 18 października 2014 r. skończył się Rajd Dolnośląski, którego jednym z dwóch głównych sponsorów, obok Lotosu, była firma Bio Didi Oil & Gas Trade Group (Bio Didi). Trzy dni później Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, przeprowadziła wielką akcję wymierzoną w gang paliwowy, który oszukał skarb państwa na co najmniej 100 mln zł (nieoficjalne doniesienia mówią o kilkuset milionach). Zdaniem śledczych, w centrum mafii była właśnie spółka Bio Didi. Ta sama, której prokurentem od kilku miesięcy jest generał Adam Maruszczak, jeszcze w 2013 r. szef Centralnego Biura Śledczego (CBŚ). ABW i prokuratura są oszczędne w informowaniu o spektakularnej akcji.

Śledczy nie ujawniają ani personaliów podejrzanych, ani nazw firm zamieszanych w proceder. „PB” dotarł jednak do tych informacji z innych źródeł.

Adam Maruszczak jest prokurentem Bio Didi od 10 czerwca 2014 r. Od 2009 r. do kwietnia 2013 r. był szefem CBŚ i jednym z najważniejszych policjantów w kraju, który na emeryturę odszedł dopiero w lutym 2014 r. W trakcie wtorkowej akcji ABW jako reprezentant Bio Didi był w Niemczech, po powrocie został przesłuchany w ABW — w charakterze świadka, prokuratura nie przedstawiła mu żadnych zarzutów.

— Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że nic nielegalnego nigdy nie zrobię. W Bio Didi zajmowałem się bezpieczeństwem dostaw paliw z Niemiec, głównie kolejowych. Akcja ABW całkowicie mnie zaskoczyła — mówi Adam Maruszczak. Nie chce powiedzieć, z czyjego polecenia trafił do Bio Didi.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3 Komentarze

P 2014-10-28

w jakim my świecie żyjemy??

ferdek 2014-10-28

w swiecie wedlug Kiepskich

Karbinadel 2014-10-28

"Jeśli mam kraść jako bankier, prezes czy dyrektor, to wolę już kraść jako złodziej. Tak jest bardziej uczciwie" - Henryk Kwinto

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Tak straszno, że aż śmieszno

Nicolas Winding Refn,...
News

Tabloidowa polityka PiS

Dwie okładki w taboidach, słowa „skandal” i „koryto+”...
News

Oddolny projekt V4 zaskoczy UE

Najmocniejsze spoiwo V4,...
News

Recykling to nie hasło PR

Od lat w Polsce mówimy o...
News

Dobra zmiana na razie popości

Zdumiewające jest...
News

Podwyżki dla władzy? Najpierw obetnijmy...

Czy da się podwyższyć...
News

Dobra zmiana sama się wyżywi

Wynagrodzenia wierchuszki...
News

Posłowie PiS zagonili rząd do matematyki

Od czego zaczęli wtorkowy...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu