pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mafia paliwowa i szef CBŚ

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

ABW i prokuratura rozbiły gang wyłudzający VAT na wielką skalę. Prokurentem zamieszanej w proceder firmy był Adam Maruszczak.

 

Zobacz także:

» Państwo przegrywa z oszustami

Notowania

LOTOS

W sobotę 18 października 2014 r. skończył się Rajd Dolnośląski, którego jednym z dwóch głównych sponsorów, obok Lotosu, była firma Bio Didi Oil & Gas Trade Group (Bio Didi). Trzy dni później Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim, przeprowadziła wielką akcję wymierzoną w gang paliwowy, który oszukał skarb państwa na co najmniej 100 mln zł (nieoficjalne doniesienia mówią o kilkuset milionach). Zdaniem śledczych, w centrum mafii była właśnie spółka Bio Didi. Ta sama, której prokurentem od kilku miesięcy jest generał Adam Maruszczak, jeszcze w 2013 r. szef Centralnego Biura Śledczego (CBŚ). ABW i prokuratura są oszczędne w informowaniu o spektakularnej akcji.

Śledczy nie ujawniają ani personaliów podejrzanych, ani nazw firm zamieszanych w proceder. „PB” dotarł jednak do tych informacji z innych źródeł.

Adam Maruszczak jest prokurentem Bio Didi od 10 czerwca 2014 r. Od 2009 r. do kwietnia 2013 r. był szefem CBŚ i jednym z najważniejszych policjantów w kraju, który na emeryturę odszedł dopiero w lutym 2014 r. W trakcie wtorkowej akcji ABW jako reprezentant Bio Didi był w Niemczech, po powrocie został przesłuchany w ABW — w charakterze świadka, prokuratura nie przedstawiła mu żadnych zarzutów.

— Wszyscy, którzy mnie znają, wiedzą, że nic nielegalnego nigdy nie zrobię. W Bio Didi zajmowałem się bezpieczeństwem dostaw paliw z Niemiec, głównie kolejowych. Akcja ABW całkowicie mnie zaskoczyła — mówi Adam Maruszczak. Nie chce powiedzieć, z czyjego polecenia trafił do Bio Didi.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

3 Komentarze

P 2014-10-28

w jakim my świecie żyjemy??

ferdek 2014-10-28

w swiecie wedlug Kiepskich

Karbinadel 2014-10-28

"Jeśli mam kraść jako bankier, prezes czy dyrektor, to wolę już kraść jako złodziej. Tak jest bardziej uczciwie" - Henryk Kwinto

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu