pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Rząd podaruje oszustom kwartał

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

Poślizg w uchwaleniu noweli ustawy o VAT będzie słono kosztować budżet państwa.

 

Tuż przed okresem świątecznym rząd najwyraźniej postanowił zabawić się w Świętego Mikołaja. Coś mu się jednak pomyliło, bo hojnie obdarowuje oszustów — sprezentował im dodatkowe trzy miesiące na wyłudzenia VAT. Z szacunków „PB” wynika, że skarb państwa na kwartalnym opóźnieniu może stracić na tym 1 mld zł. Co najmniej.

Walka z wyłudzeniami podatkowymi w transakcjach karuzelowych to dla Ministerstwa Finansów (MF) priorytet, przynajmniej na poziomie deklaracji. Miliardowe oszustwa miała zdusić nowelizacja ustawy o VAT. Właśnie okazało się, że nie wejdzie w życie zgodnie z planem, czyli od 1 stycznia 2015 r., ale dopiero trzy miesiące później.

Nowela zawiera szereg instrumentów, wymierzonych w podatkowych oszustów. Najważniejszy to rozszerzenie katalogu produktów, objętych tzw. odwróconym VAT, czyli rozwiązaniem, obowiązującym z dużymi sukcesami na rynku złomu i stali, w którym podatek płaci jedynie finalny odbiorca. Nowelizacja ma objąć głównie handel drogą elektroniką: komórkami, smartfonami, tabletami, notebookami, laptopami i konsolami do gier. „PB” kilka razy ostrzegał, że skala wyłudzeń w tym segmencie lawinowo rośnie. Odwrócony VAT jako remedium na oszustwa przedstawiciele branży zaproponowali MF już na początku 2014 r. Resort zastanawiał się kilka miesięcy, by 27 czerwca 2014 r. przedstawić założenia noweli ustawy. 19 sierpnia przyjął je rząd, a już 10 września gotowy był projekt ustawy. Cały czas obowiązywał też termin 1 stycznia 2015 r. jako dzień wejścia w życie przepisów. Już nie obowiązuje. Kwartał opóźnienia MF tłumaczy tym, że nowela jest skomplikowana i przewiduje wprowadzenie także innych zmian, niż te dotyczące walki z oszustwami.

— Uczciwi podatnicy muszą też mieć odpowiedni czas na przygotowanie się do wprowadzanych zmian — tłumaczy Wiesława Dróżdż, rzecznik MF.

Przedstawiciele branży elektronicznej przekonują jednak, że wcale nie potrzebowali więcej czasu.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5 Komentarze

Tommy Walker 2014-11-17

Biurwokracja już ledwie dyszy pod swoim własnym im ciężarem. Im więcej urzędasów, tym dłuższe procesy decyzyjne - a nierzadko w ogóle brak decyzji. I to wszystko za nasze pieniądze, wyduszone z naszych firm i odebrane obywatelom.

MrKuba65 2014-11-17

Odwracanie kota ogonem ! Biurwo-pijawki ukradną i ograbią póżniej od planowanego terminu. Odbiją sobie z nawiązką. To pewne.

Jacek 2014-11-17

Nie spotkałem się z sytuacją, aby nastąpił zwrot VAtu bez kontroli podatnika. Więc skąd są te wyłudzenia? Rozumiem, że są to zwroty ustawione pomiedzy jakimiś oszustami a okreslonymi urzednikami. Czy tak?

IIIRP 2014-11-18

Podobnie jak podczas podnoszenia VAT o 1% "inne zmiany" skutkowały tym, że wiele firm skoczyło z 0% na 23%, tak teraz szykują "inne zmiany" dla kolejnego wyciągnięcia kasy od podatników.

dwojkazet 2014-11-18

Nieuczciwa firma importuje towar z kraju UE na stawce 0% VAT, sprzedaje w Polsce ze stawka 23% Vat, lecz tego vatu nie odprowadza. firma uczciwa, która poźniej eksportuje towar ma problem, gdyż nie uzyska zwrotu Vatu, ponieważ nieuczciwy przedsiębiorca go nie rozliczył wczesniej. Środki przyblokowane, firma pada. tak to działa.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu