pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Gazprom pali się do polskich mediów

KUP LICENCJĘ
Karol Jedliński
Pin It email print

Gazprom-Media, kontrolowana przez Kreml i oligarchów spółka, przymierza się do inwestycji nad Wisłą.

 

Notowania

euro, TVN, ropa brent

Więcej na temat rosyjskiej gospodarki przeczytasz TUTAJ.

Tisze jediesz, dalsze budiesz — ta zasada w rosyjskim biznesie obowiązuje od dekad, w czasach obecnej gospodarczej zimnej wojny z Zachodem stała się kanonem. Dlatego nie dziwi, że po cichu od miesięcy Gazprom-Media, spółka należąca do m.in. Gazprombanku (ten z kolei należy do Gazpromu, obłożonego sankcjami przez USA) i bliskich przyjaciół Władimira Putina, negocjuje ważną transakcję w Polsce.

Rozmowy, znajdujące się na finiszu, dotyczą przejęcia jednego z polskich brokerów reklamowych z rynku telewizyjnego i internetowego. Jeszcze dwa lata temu Atmedia, bo o nich mowa, były liderem na rynku pośrednictwa sprzedaży czasu reklamowego w kanałach tematycznych.

Przez spółkę, działającą także w Czechach i na Węgrzech, przechodziły budżety reklamowe na poziomie wyraźnie ponad 100 mln zł. Broker przynosił sowite zyski do czasu, gdy na rynek kanałów tematycznych nie weszły spółki zależne Polsatu i TVN. Wówczas przychody Atmediów spadły kilkakrotnie, a broker został wystawiony na sprzedaż przez amerykański koncern AMC.

— Nie komentuję — mówi tylko Marcin Boroszko, prezes Atmediów, pytany o bliski finał negocjacji z Gazprom-Media. W takich samych, żołnierskich słowach odpowiadają pozostałe strony transakcji. I nic dziwnego — rosyjski kapitał w polskich mediach to temat więcej niż drażliwy.

Bo według informacji „PB”, Gazprom-Media kupuje Atmedia w konkretnym celu — by mieć na lata przyczółek inwestycyjny w Europie Środkowo-Wschodniej. Choćby w Polsce nie brakuje takowych okazji na stole. Jedną z nich jest choćby TVN.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

Hagen 2014-12-03

I tak jest pełno prorosyjskich trolli w internecie na różnych forach, powinni zablokować inwestycje zagraniczne w mediach.

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu