pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polska głupio brnie w śmieci

KUP LICENCJĘ
Mirosław Konkel
Pin It email print

Europejski inwestor inwestuje 100 mln EUR w polską innowacyjną technologię recyklingu, a nasi politycy i tak wolą kosztowne i wysokoemisyjne spalarnie

 

Notowania

euro, SOBIESKI

Recykling 60 proc. odpadów komunalnych do 2020 r. i 70 proc. do 2030 — tego od państw członkowskich, zgodnie z doktryną „zero waste”, oczekuje Unia Europejska. Stosowane w Polsce technologie są jednak nieefektywne.

W rezultacie większość śmieci, około 75 proc., trafia na składowiska. Jeżeli to się nie zmieni, UE nałoży na nas wielomilionowe kary. Rozwiązanie problemu wymyślili inżynierowie z firmy Bioelektra Group — technologię mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów (MCP). Problem w tym, że polską innowacją bardziej interesują się za granicą niż w kraju.

— Technologia MCP eliminuje potrzebę składowania śmieci. Wszystkie odpady są przerabiane na surowce do dalszego wykorzystania. Jej sednem jest sterylizacja odpadów przed ich sortowaniem, dzięki czemu stają się suche, a ich sortowanie jest w 99 proc. skuteczne — mówi Paweł Przybylski, prokurent w Bioelektrze.

Teoria? Bynajmniej. Innowację o nazwie RotoSteril wdrożył Zakład Mechaniczno- -Cieplny Przetwarzania Odpadów w Różankach w województwie warmińsko-mazurskim. Jak pokazują ekspertyzy niezależnych ośrodków badawczych — pozwala ona spełnić wszystkie unijne wymagania do 2030 r.

Za tym, że MCP może być przyszłością recyklingu w Polsce, przemawia jeszcze jedna rzecz — właśnie finalizowane są rozmowy wejścia do spółki Bioelektra Group i dokapitalizowania jej 100 mln EUR (ponad 400 mln zł) przez inwestora. To spółka celowa dużego funduszu europejskiego, który wspiera technologie umożliwiające rozwiązywanie światowych problemów w rewolucyjny sposób. Stoi m.in. za rozwojem najpopularniejszych na świecie innowacyjnych metod komunikacji.

Według menedżerów Bioelektry, w Polsce promuje się tylko spalarnie, choć to rozwiązanie było innowacyjne, ale 20, 30 lat temu i nic nie wskazuje na to, że szybko się to zmieni. Powód?

Modyfikacje postulowane przez parlamentarzystów w projekcie ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach idą w kierunku uprzywilejowania przestarzałych, wysokoemisyjnych i kosztownych metod gospodarowania odpadami. Tak przynajmniej twierdzą autorzy raportu „Rynek gospodarowania odpadami komunalnymi w Polsce. Perspektywa 2030”, przygotowanego przez Instytut Sobieskiego (IS).

Eksperci są zdania, że nowelizacja ustaw w proponowanym kształcie blokuje rozwój innowacyjnych technologii przetwarzania odpadów, takich jak biosuszenie czy autoklawowanie. „Skutkiem tak projektowanych regulacji prawnych może być monopolizacja rynku, a w konsekwencji — zagrożenie osiągnięcia przez Polskę poziomów odzysku i recyklingu wymaganych przez UE oraz ograniczenia składowania odpadów” — czytamy w dokumencie.

Metodę mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów komunalnych (MCP) opracował zespół Bioelektry Group złożony z biologów, inżynierów i naukowców z pomocą firm projektowych. Prace nad technologią rozpoczęto w kwietniu 2004 r. Pierwsze trzy autoklawy RotoSteril BEG 7000 należąca do trzech polskich prywatnych inwestorów spółka wyprodukowała w 2012 r. Pierwszy w Polsce Zakład Mechaniczno-Cieplnego Przetwarzania Odpadów w Różankach został otwarty w listopadzie 2012 r.

— Dziś, kiedy spalarnie powstają z pieniędzy samorządów terytorialnych, okazuje się, że odpadów jest zbyt mało, aby zapewnić rentowność. Forsuje się więc rozwiązania prawne, które mają dać tym obiektom uprzywilejowaną pozycję. Nie obejdzie się też bez zwrotu uzyskanych dotacji — uważa szef OIGR.

Technologię Bioelektra prezentowała m.in. podczas Polsko-Amerykańskiego Tygodnia Innowacyjności w Kalifornii i na spotkaniach z władzami San Francisco, którzy chcą wrócić do sprawy w przyszłym roku. Polska firma jest również w kontakcie z Departamentem ds. Zarządzania Odpadami w Ministerstwie Środowiska i Wody Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który przygotowuje się do przetargu na przetwórstwo odpadów.

Więcej w serwisie Puls Biznesu Premium >>

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

15 Komentarze

Karbinadel 2014-12-22

Bo politycy promuja nie to, co jest dobre i potrzebne, ale to, na czym moga zarobić ich krewni i znajomi. Podobnie jest z budową dróg

myslący urzędnik 2014-12-22

Dobrym przykładem jest spalarnia, która powstanie w gdansku za kilkaset milionów w technologii, która była innowacyjna 20lat temu. Idealnie położona żeby zatruwać miasto, idealny pomnik na dla prezydenta na ostatnią kadencję

Paweł 2014-12-22

Z artykułu można wysnuć wniosek że rozwiązanie jest mało znane. A na pewno nie znane parlamentarzystom. @Karbinadel: 100% racji.

prezydent2015 2014-12-22

Nowa ustawa śmieciowa zbudowała urzędniczo-mafilne układy w obszarze zagospodarowania odpadów komunalnych , pogorszyła rzeczywisty stopień segregowania odpadów , drastycznie zwiększyła koszty systemu , zwiększyła armię urzedników oraz obowiązki obywateli oraz zarządców nieruchomości. Jedynym plusem systemu jest to , że z prywatnych posesji i na wioskach musza odebrać od ludzi każdą ilość odpadów. Także same ... zalety. A co do metod utylizacji ... jeżeli kryterium wyboru ofert była cena to wszystko jasne. Efektem tego jest , że nowoczesne sortownie w Warszawie nie pracuja a firmy wygrywające przetarg trzymają odpady pod lasem.

Oburzony 2014-12-22

Do prezydent2015: Gdyby kryterium była cena, to inne technologie, bardziej konkurencyjne (w tym Bioelektra Group) byłyby dopuszczone do rynku, a nie spalarnie, które są nierentowne i pochłaniają ogromne ilości nakładów. Finansujemy to MY, podatnicy!

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu