pb.pl

Tekst partnera

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Jak uniknąć wysokich kosztów przy wymianie walut?

KUP LICENCJĘ
Artykuł partnera
Pin It email print

Najistotniejszym czynnikiem, który wpływa na koszt wymiany walut, jest spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży waluty, na której zarabiają operatorzy transakcji walutowych. Gdzie można się spodziewać najniższych opłat?

Banki z reguły narzucają wysokie marże przy przewalutowaniu. W przypadku euro najczęściej jest on o 3 proc. wyższy niż średni kurs NBP z danego dnia. Oznacza to, że dla równowartości 1000 zł bank pobierze opłatę w wysokości 30 zł, zarówno przy wypłacie środków z zagranicznego bankomatu, jak i podczas płatności kartą.

Jeszcze więcej możemy zapłacić, jeśli transakcji dokonamy w walucie innej niż euro. Wtedy naliczana jest zazwyczaj kolejna, dodatkowa opłata w wysokości ok. 2% wartości transakcji. W przypadku 1000 zł łącznie za przewalutowanie zapłacimy nawet 50 zł.

Gdzie wymienimy taniej?

Obecnie na polskim rynku funkcjonuje ok. 50 podmiotów posiadających w swojej ofercie wymianę walut online. Jednak początki w 2009 r., kiedy powstał pierwszy serwis, były skromne. Przełomem stało się wejście w życie ustawy antyspreadowej w 2011 roku, która wprowadziła nowe regulacje. Nowelizacja umożliwiła kredytobiorcom, którzy zaciągnęli zobowiązania w obcej walucie, np. we frankach szwajcarskich, spłatę rat bez konieczności wymiany złotówek w banku, w którym zaciągnęli kredyt. Te, nie obawiając się wcześniej utraty klientów, mogły sobie pozwolić na stosowanie wysokich spreadów.

Kredytobiorcy zaczęli interesować się wymianą walut online ze względu na to, że e-kantory oraz platformy społecznościowej wymiany walut oferują bardzo niskie koszty całej operacji w porównaniu z bankami czy kantorami stacjonarnymi. To zachęciło do skorzystania z tej opcji również firmy, które dokonują zwykle regularnych i dużych wymian, oraz klientów indywidualnych, którzy np. pracują za granicą lub potrzebują wymienić walutę jednorazowo ze względu na wakacyjny wyjazd czy zakup w zagranicznym sklepie internetowym.

– Wymiana walut online to oszczędność czasu i co najważniejsze – pieniędzy. Serwisy wymiany walut przez internet mają niższe marże, dzięki czemu można zaoszczędzić nawet do 8 proc. na danej transakcji w porównaniu do oferty bankowej. Ponadto dla firm, które regularnie wymieniają duże kwoty, przygotowaliśmy atrakcyjne rabaty – mówi Łukasz Olek, członek zarządu firmy Currency One SA, lidera rynku i operatora serwisów Walutomat.pl oraz Internetowykantor.pl.

Przykładowo przy kursie w granicach 4,4 zł za euro w banku w e-kantorze zapłacimy nawet do 25 groszy mniej. Przy wymianie 1000 euro daje to oszczędność rzędu ponad 200 zł.

 

Wygodnym narzędziem udostępnionym przez e-kantory są „kalkulatory korzyści”, które pokazują, ile można zaoszczędzić w stosunku do propozycji banków. Pokazując, jak korzystnie wymieniać walutę online i umożliwiając zapoznanie się z zagadnieniami dotyczącymi operacji walutowych, e-kantory oraz społecznościowe serwisy wymiany walut stawiają na edukację internautów. Przykładem takiego działania jest platforma edukacyjna kurswymiany.com, gdzie można poćwiczyć wymianę walut, a także poczytać o zasadach wymiany czy obejrzeć filmiki poradnikowe.

Korzystnie i bezpiecznie

 

Wymiana walut przez internet jest nie tylko opłacalna, ale również bezpieczna. Przesyłane informacje są szyfrowane i zabezpieczone protokołem SSL podobnie jak w bankowości internetowej. Nie ma więc obaw o bezpieczeństwo zarówno danych, jak i przelewanych środków. Jak jeszcze można sprawdzić, że wybrany e-kantor jest bezpieczny? Warto poczytać opinie innych klientów – tu pomocny może okazać się niezależny portal Opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie klientów e-sklepów, sprawdzić, z iloma bankami współpracuje dany serwis oraz czy firma widoczna jest w mediach i co piszą one o niej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu