pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Izraelczycy kupują polski e-pieniądz

KUP LICENCJĘ
Karol Jedliński
Pin It email print

W Billon zaangażował się współtwórca Inteligo, przygląda mu się też czołowy izraelski bank. Wkrótce komercyjny start projektu.

 

Notowania

CIECH, euro, ropa brent, ALIOR

— Mamy już dość tłumaczenia, że nie jesteśmy nową walutą, drugim bitcoinem. Choć oba systemy oparte są na nowoczesnej kryptografii, to jakby mówić, że skoro używamy cyfr arabskich, to wszystkie równania są takie same — mówi Andrzej Horoszczak, prezes Billona, projektu, który pochłonął już około 15 mln zł.

Na wieść o Billonie, tworzonym i finansowanym m.in. przez osoby z bujną karierą w finansach, także w USA (Horoszczak), w Mastercardzie (Maciej Łuczak) czy w Orange (Robert Kałuża), ludzie zwykle pukają się w głowy. Wydawać tyle gotówki na rewolucję w mikropłatnościach? Przecież banki i korporacje zrobiły ja już własnymi rękami. Jednak Andrzej Horoszczak utrzymuje, że wcale tak nie jest.

Billon to nic innego jak oprogramowanie wdrażane głęboko w struktury informatyczne banków. Dzięki niemu będą oni wydawcą cyfrowej, ale nie wirtualnej gotówki. 

Grupą docelową są i konsumenci płacący niewielkie kwoty za zakupy w sieci czy w sklepach, i biznes, który — omijając tradycyjne formy płatności bezgotówkowej — może znacznie ściąć marże, jakie pobierają Visa czy Mastercard. Największymi wygranymi mają być jednak same banki.

Według informacji „PB”, polski start-up na celownik wzięli szefowie Mizrahi-Tefahot, największego gracza na rynku kredytów hipotecznych w Izraelu, szukającego zysków w ofensywie na rynku nowych produktów bankowych. 

Więcej we wtorkowym "Pulsie Biznesu" oraz internetowej sekcji PREMIUM>>

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
News

Przekop Mierzei Wiślanej – szansa i...

Marzący o przekopie Elbląg...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Dobra zmiana może liczyć tylko na… Donalda...

Konstruktywne rozmowy...
News

Kulisy sprzedaży w bankowości, czyli...

Od kilku tygodni na...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na wtorek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.54 
0.41 
0.36 
0.30 
0.29 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu