pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Niemcy kupują Home.pl za 640 mln zł

KUP LICENCJĘ
Magdalena Wierzchowska, Karol Jedliński
Pin It email print

Właściciel 1&1 płaci za Home.pl dwukrotnie drożej, niż pierwotnie szacowano. Samodzielnie nie dał rady zbudować zauważalnej skali biznesu nad Wisłą.

 

Notowania

euro, PKNORLEN

Właściciele i menedżerowie Home.pl wciąż nie mogą się pochwalić letnią opalenizną. Wszystko dlatego, że przez ostatnie tygodnie intensywnie negocjowali sprzedaż lidera rynku hostingu. Było warto — właśnie finalizują umowę życia, przynoszącą im rekordowe zyski z inwestycji. United Internet, niemiecki gigant hostingu, działający m.in. pod marką 1&1, kupuje spółkę za nieco ponad 150 mln EUR (640 mln zł). Umowa była negocjowana wczoraj do godzin wieczornych — ustaliliśmy w kilku źródłach. Okazuje się, że giełdowy United Internet, właściciel 1&1, postanowił zapłacić potężną premię za koszulkę lidera hostingu w Polsce. Kwota transakcji ponaddwukrotnie przewyższa pierwotne wyceny rynkowe spółki. Gdy Fundusz Value4Capital wraz z menedżerami założycielami Home.pl wychodzili na rynek z ofertą, „PB” oszacował transakcję na maksimum 500 mln zł, a potencjalni nabywcy — jedynie na 300 mln zł.

Obok usług hostingowych i rejestracji domen Home.pl oferuje usługi internetowe z obszaru IT i aplikacje w chmurze oraz oprogramowanie, m.in. Microsoftu. Płynie na fali wzrostu rynku internetowego, ma stabilne przepływy gotówkowe i bazę ponad 0,35 mln klientów oraz 1,5 mln użytkowników usług. O przygotowaniach do sprzedaży Home.pl pisaliśmy jako pierwsi ponad trzy miesiące temu. Transakcja wzbudziła duże zainteresowanie wśród potencjalnych chętnych. Bezkonkurencyjny okazał się zasobny w gotówkę właściciel marki 1&1. United Internet to firma o kapitalizacji 8,1 mld EUR (34 mld zł) — o ponad 10 proc. wyższej niż np. PKN Orlen. Dla giganta możliwość kupna Home.pl była unikalną okazją do wdrapania się na fotel lidera na polskim rynku hostingu, do czego niemiecka spółka od lat bez powodzenia aspirowała.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

9 Komentarze

tobes 2015-07-10

Grubo przepłacone

klasa średnia 2015-07-10

Jak ma się nadmiar Euro, lepiej kupić taki home.pl niż Greckie obligacje albo trzymać na zerowo oprocentowanej lokacie... Polskie firmy są wciąż niedoszacowane i mają potencjał zysku z inwestycji stosunkowo wysoki. Ciekawe co dawni właściciele home.pl zrobią z tą kasą. Nowa firma?

Zygi 2015-07-10

Trzeba przenieść konto, bo nie ma co ułatwiać pracy dla Bundesnachrichtendienst. Nie ma lepszego sposobu na masową inwigilacje jak przejęcie lidera hostingu.

triad 2015-07-10

@Zygi - z ust mi to wyjales!

rgr 2015-07-10

szaleństwo. Taka firma to skarbnica informacji dla BND.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu