pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Haitong zbudował polski przyczółek

KUP LICENCJĘ
Magdalena Wierzchowska
Pin It email print

Chiński bank chce być środkowoeuropejskim Goldmanem Sachsem, a z Polski zrobić swoje centrum bankowości inwestycyjnej w regionie.

 

Notowania

euro, ropa brent

Pracownicy warszawskiego Besi Grupo Novo Banco intensywnie szukali pracy w połowie 2014 r. Przestali, gdy pojawił się nowy właściciel. Trafili pod skrzydła Haitonga, jednej z największych grup brokerskich w Chinach, która chce wykorzystać polską akwizycję jako przyczółek do międzynarodowych podbojów.

— Polska ma do spełnienia ważną rolę w realizacji ambitnych planów grupy Haitong. Chcemy być bankiem inwestycyjnym numer jeden w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w perspektywie najbliższych 3-5 lat — mówi Christian Minzolini, zarządzający warszawskim biurem Haitong Banku.

Wciąż rozwijający się region jest atrakcyjny dla bankierów, ale trudny. Transakcji w Polsce jest mniej, niż wskazuje potencjał gospodarczy, a wszystkie największe światowe banki inwestycyjne konkurują z lokalnymi graczami. Najwięcej transakcji przeprowadzają banki, które mają lokalne biura i niższe progi minimalnych inwestycji. Liczą się indywidualne relacje bankierów z klientami, wypracowywane przez lata.

Haitong zatrudnia 60 osób, sporo jak na bankowość inwestycyjną w regionie, i wychodzi z szeroką ofertą, nie stawiając sobie rygorystycznych limitów transakcyjnych. Spadkobierca BESI twierdzi, że 2015 r. był najlepszy w historii polskiego oddziału, pomimo zawirowań związanych ze zmianą właściciela. Teraz chce wykorzystać w rozwoju swoje bliskie relacje z chińskim kapitałem.

— Będziemy wspierać polskie firmy w ich ekspansji zagranicznej oraz przyciągać chiński kapitał do Polski i regionu. Zidentyfikowaliśmy już podmioty chińskie, gotowe do inwestycji bezpośrednich w Polsce i w regionie CEE, praktycznie w każdym sektorze — mówi Bartłomiej Dmitruk, zastępca dyrektora polskiego biura, który w warszawskim Haitong Banku odpowiada za bankowość inwestycyjną.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1 Komentarze

rgr 2015-10-05

zaczęli faktycznie jak GS. Od wydania rekomendacji dla Bogdanki na 31zł. Brawo.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu