pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Polak ma mniej aktywów niż Bułgar

KUP LICENCJĘ
Marek Wierciszewski
Pin It email print

Dopiero 39. miejsce wśród 53 sklasyfikowanych krajów zajęła Polska w rankingu wielkości aktywów finansowych, który sporządziło towarzystwo Allianz.

 

Notowania

euro

W2014 r. na każdego mieszkańca Polski przypadała równowartość 9,9 tys. EUR majątku ulokowanego w depozytach, papierach wartościowych i funduszach emerytalnych — obliczył Allianz.

Po odjęciu zadłużenia na czysto w aktywach finansowych Kowalski miał zgromadzone zaledwie 6,2 tys. EUR. To lokuje nas dopiero na 39. miejscu spośród 53 uwzględnionych krajów, a w tej kwocie mieszczą się jeszcze „papierowe” oszczędności emerytalne na indywidualnych kontach w ZUS. „Dopiero czas pokaże, czy na tych aktywach będzie można polegać” — uważają specjaliści Allianza w corocznym raporcie.

Średnie aktywa netto Polaków są prawie o połowę mniejsze od przeciętnych majątków Greków i Czechów, o blisko jedną trzecią od majątków Węgrów i Łotyszy oraz aż 25-krotnie mniejsze od aktywów najzamożniejszej pod tym względem nacji na świecie — Szwajcarów. Większymi od Kowalskiego aktywami finansowymi dysponuje także przeciętny Chińczyk, Bułgar, Malezyjczyk i Meksykanin. Spośród społeczeństw Unii Europejskiej mniej od nas zaoszczędzili tylko Słowacy i Rumuni.

Niestety, nie skracamy dystansu dzielącego nas od czołówki. Aktywa Polaków w ujęciu brutto wzrosły w ubiegłym roku o 4,5 proc., podczas gdy ich przyrost na świecie wyniósł 7,1 proc. Niewiele wskazuje zatem, by nasz udział w globalnych aktywach,sięgający zaledwie 0,28 proc., miał szanse znacząco się zwiększyć. Niewielkim pocieszeniem może być panujący nad Wisłą inwestycyjny egalitaryzm.

Pokazujący nierówności w zamożności współczynnik Giniego 61,8 proc. lokuje nas w dolnej połowie krajów pod względem dysproporcji majątkowych. Najwyższym, bo sięgającym aż 80,6 proc., wskaźnikiem Giniego charakteryzują się Stany Zjednoczone. Amerykanie są drudzy po Szwajcarach na liście najbardziej zamożnych narodów, z aktywami netto sięgającymi 138,7 tys. EUR na mieszkańca.

Na świecie najszybciej rosną aktywa mieszkańców Azji wschodzącej. W 2014 r. aktywa brutto były tam aż o 17 proc. wyższe niż rok wcześniej. Tymczasem po raz pierwszy od kryzysu finansowego aktywa w Europie Zachodniej (+6,7 proc.) rosły szybciej niż w Ameryce Północnej (+4,8 proc.).

Tradycyjne najwolniej rosły aktywa w cierpiącej na stagnację i starzenie się społeczeństwa Japonii. Od kilkunastu lat uwagę zwraca tendencja szybkiego wzrostu skali inwestycji w aktywa finansowe w krajach emerging markets — zauważają specjaliści Allianza. W ubiegłym roku Azja wschodząca, Ameryka Łacińska oraz Europa Środkowa i Wschodnia miały już prawie 20-procentowy udział w globalnych aktywach, podczas gdy na przełomie wieków był on trzykrotnie niższy

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

7 Komentarze

Czerwony Wiewiór 2015-10-05

Po prostu Polacy lepiej potrafią ukrywać swoje dochody i aktywa niż inni...

Klasa średnia 2015-10-05

Garniec dukatów pod jabłonką i konto na hasło w Szwajcarii - nie do ruszenia przez fiskusa. hahaha

Leo 2015-10-05

Obawiam się że chodzi o pogląd szeroko rozpropagowany w Polsce przez Balcerowicza i kolegów na temat tego że kapitał nie ma narodowości...drzwi otwarte i kasa znika u Solorzów.

Hagen 2015-10-05

Wielu uchodźców wydało 10 tysięcy Euro na podróż do Niemiec, większości Polaków jakby co, nie byłoby stać na taką podróż i dostanie się do bezpiecznego kraju. Na szczęście Niemcy są blisko.

Tommy Walker 2015-10-05

W Polsce każdy, który się dorobił, jest z gruntu podejrzany. Zarówno dla współziomków, jak i dla aparatu państwa. Toteż oficjalnie i statystycznie bezpieczniej był gołodupcem - a kto ma ile naprawdę, nie wie nawet ksiądz proboszcz

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu