pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Wyższa kwota wolna od podatku później

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

Resort finansów w tym roku nie planuje podwyższenia kwoty wolnej od podatku, nie ruszy też OFE.

 

W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się, że kwota wolna zostanie podwyższona do 8 tys. zł. Sygnały, że plan ten może się przesunąć na kolejne lata płyną od polityków nowej ekipy rządzącej już od kilku tygodni. Teraz nadzieje, że dojdzie do tego już w tym roku rozwiał minister finansów. Zadeklarował natomiast, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie planuje żadnych zmian w OFE.

Nie będziemy w 2016 r. już podnosić kwoty wolnej od podatku w PIT, - mówi Paweł Szałamacha, szef resortu finansów na spotkaniu ze studentami w Poznaniu i  zapowiada, że ten plan zostanie wykonany w kolejnych latach.

W przyszłym tygodniu przedstawiciele resortu finansów spotkają się z samorządowcami i będą dyskutowali nad rekompensatą z tytułu utraconych dochodów w PIT, którą poniosą władze lokalne po podniesieniu kwoty wolnej. Rząd obecnie zakłada, że mechanizm podwyższania kwoty wolnej w PIT będzie stopniowy.

To efekt wysokich kosztów takiego ruchu. Zdaniem ekspertów natychmiastowe podwyższenie kwoty wolnej to koszt roczny ponad 20 mld zł dla finansów publicznych. Priorytetem dla rządu jest zaś w tym roku program 500 zł na dziecko, którego sfinansowanie pochłonie ok. 17 mld zł w tym roku, a w kolejnych latach 23 mld zł.

Szałamacha, odnoszą się również do spekulacji, jakie zmiany nowa ekipa rządząca przeprowadzi w systemie emerytalnym, zadeklarował, że ich nie będzie.

Nie zamierzamy robić żadnych kroków w stosunku do OFE. Będą one funkcjonowały w obecnym kształcie – zapowiedział minister finansów podczas spotkania ze studentami w Poznaniu.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

10 Komentarze

fan systemu 2016-01-11

Wyszło Szydło z worka. Nie ważne kto przy korycie. Społeczeństwo będzie łupione tak samo.

asd 2016-01-11

a czy już kolego fan systemu rozliczyłeś swoich idoli od POpapranców za cale 8 lat obietnic???

kamil 2016-01-11

tak to dobra zmiana, zaczęta od świadomych i ewidentnych kłamstw, jak to mówi nasz prezes tvp ciemny lud to kupił

Baca 2016-01-11

No proszę, czyli PiS jest odpowiedzialnym, nic na hura. Wszystko szło by o wiele szybciej i gospodarka byłaby reformowana sprawniej, gdyby Petru razem z sitwą nie sabotowali Rządu. Część reform będzie później o rok, jak gospodarka zacznie zarabiać, a nie żebrać o dotacje w Brukseli.

Antoni 2016-01-11

Baca. Twoja głupota poraża. Skąd wiesz, że za rok gospodarka zacznie zarabiać, skoro co roku w Polsce jest deficyt. Jeszcze nigdy wpływy z gospodarki nie pokryły wydatków. Polska istnieje dzięki kredytom, pomocy unijnej i niskim zarobkom. Przy niekompetencji PiS, bo nie maja żadnego pomysłu i rozdawnictwu i tak czeka nas wariant Grecki.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu