pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Wyższa kwota wolna od podatku później

KUP LICENCJĘ
Bartek Godusławski
Pin It email print

Resort finansów w tym roku nie planuje podwyższenia kwoty wolnej od podatku, nie ruszy też OFE.

 

W kampanii wyborczej Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się, że kwota wolna zostanie podwyższona do 8 tys. zł. Sygnały, że plan ten może się przesunąć na kolejne lata płyną od polityków nowej ekipy rządzącej już od kilku tygodni. Teraz nadzieje, że dojdzie do tego już w tym roku rozwiał minister finansów. Zadeklarował natomiast, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie planuje żadnych zmian w OFE.

Nie będziemy w 2016 r. już podnosić kwoty wolnej od podatku w PIT, - mówi Paweł Szałamacha, szef resortu finansów na spotkaniu ze studentami w Poznaniu i  zapowiada, że ten plan zostanie wykonany w kolejnych latach.

W przyszłym tygodniu przedstawiciele resortu finansów spotkają się z samorządowcami i będą dyskutowali nad rekompensatą z tytułu utraconych dochodów w PIT, którą poniosą władze lokalne po podniesieniu kwoty wolnej. Rząd obecnie zakłada, że mechanizm podwyższania kwoty wolnej w PIT będzie stopniowy.

To efekt wysokich kosztów takiego ruchu. Zdaniem ekspertów natychmiastowe podwyższenie kwoty wolnej to koszt roczny ponad 20 mld zł dla finansów publicznych. Priorytetem dla rządu jest zaś w tym roku program 500 zł na dziecko, którego sfinansowanie pochłonie ok. 17 mld zł w tym roku, a w kolejnych latach 23 mld zł.

Szałamacha, odnoszą się również do spekulacji, jakie zmiany nowa ekipa rządząca przeprowadzi w systemie emerytalnym, zadeklarował, że ich nie będzie.

Nie zamierzamy robić żadnych kroków w stosunku do OFE. Będą one funkcjonowały w obecnym kształcie – zapowiedział minister finansów podczas spotkania ze studentami w Poznaniu.

 

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

10 Komentarze

fan systemu 2016-01-11

Wyszło Szydło z worka. Nie ważne kto przy korycie. Społeczeństwo będzie łupione tak samo.

asd 2016-01-11

a czy już kolego fan systemu rozliczyłeś swoich idoli od POpapranców za cale 8 lat obietnic???

kamil 2016-01-11

tak to dobra zmiana, zaczęta od świadomych i ewidentnych kłamstw, jak to mówi nasz prezes tvp ciemny lud to kupił

Baca 2016-01-11

No proszę, czyli PiS jest odpowiedzialnym, nic na hura. Wszystko szło by o wiele szybciej i gospodarka byłaby reformowana sprawniej, gdyby Petru razem z sitwą nie sabotowali Rządu. Część reform będzie później o rok, jak gospodarka zacznie zarabiać, a nie żebrać o dotacje w Brukseli.

Antoni 2016-01-11

Baca. Twoja głupota poraża. Skąd wiesz, że za rok gospodarka zacznie zarabiać, skoro co roku w Polsce jest deficyt. Jeszcze nigdy wpływy z gospodarki nie pokryły wydatków. Polska istnieje dzięki kredytom, pomocy unijnej i niskim zarobkom. Przy niekompetencji PiS, bo nie maja żadnego pomysłu i rozdawnictwu i tak czeka nas wariant Grecki.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Konstytucyjna innowacyjność

Jeśli wicepremiera już od...
News

Negatywne konsekwencje krytycznych i...

Jeżeli na stanowisku...
News

Jak zniesmaczyć dziennikarza

To będzie elementarz...
News

Chinese

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
News

Po debacie w USA

Pierwszy, naprawdę poważny test w tej kampanii za...
News

Z Clinton Co. nudno, ale z Trump Intl. nie...

Z kim zawarłbyś kontrakt,...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu