pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Wywiad z człowiekiem odpowiedzialnym za rating Polski

KUP LICENCJĘ
Redakcja
Pin It email print

Musieliśmy działać szybko – tak tłumaczy „Pulsowi Biznesu” decyzję Standard & Poor’s sam Felix Winnekens, analityk odpowiedzialny za zmianę ratingu Polski.

 

- Sytuacja w Polsce zmieniła się szybciej, niż byliśmy w stanie przewidzieć, a osłabienie kluczowych instytucji państwa wpłynęło negatywnie na wiarygodność Polski - mówi Felix Winnekens.

O tym jak powstaje rating

„Nasze oceny ratingowe są przedmiotem szczegółowych dyskusji prowadzonych na posiedzeniach komitetów ratingowych, podczas których doświadczeni analitycy pochodzący z różnych regionów świata głosują nad ostateczną decyzją dotyczącą ratingu. Podejmowana jest ona po bardzo dokładnym omówieniu wszystkich czynników mających wpływ na naszą ocenę. Przed posiedzeniami jako przygotowanie do dyskusji na komitecie ratingowym prowadzone są rozmowy z przedstawicielami władz państwowych oraz innych interesariuszy, m.in. reprezentantami sektora prywatnego oraz publicznego. Zgodnie z europejskimi regulacjami, rządy są powiadamiane o ocenie ratingowej przed jej oficjalną publikacją i mają pełną możliwość komentowania lub odwołania się od decyzji dotyczącej  ratingu.”

Czy istnieje procedura odwoławcza od zmiany oceny

"Zgodnie z europejskimi regulacjami, powiadamiamy dany kraj jeszcze przed publikacją decyzji ratingowej i dajemy możliwość sprawdzenia naszej publikacji na wypadek błędów merytorycznych lub niezamierzonego ujawnienia informacji poufnych. Rządy mają również prawo do odwołania się od decyzji zmiany ratingu lub perspektywy jeszcze przed jego publikacją. W takiej sytuacji, jeśli rząd przedstawi nam nowe informacje, rozszerzony komitet ratingowy przeprowadzi powtórne głosowanie, którego rezultat może być inny."

Niemiecki analityk odpowiada Bartkowi Godusławskiemu także na następujące pytania:

  • Czy w historii S&P zdarzyło się, żeby kraj z perspektywą pozytywną dostał obniżkę ratingu i do tego negatywną perspektywę?
  • Czy S&P, zanim zdecydowała się na cięcie ratingu, nie powinna zmienić perspektywy?
  • Dlaczego S&P kładzie w Polsce tak wielki nacisk na kwestie polityczne, a nie – jak to było do tej pory – głównie na analizy makroekonomiczne?
  • Co pan sądzi o argumentach Ministerstwa Finansów, który nazywa decyzję niezrozumiałą, błędną z punktu widzenia analizy ekonomicznej i finansowej?


Czytaj online lub kup poniedziałkowy „Puls Biznesu”, w którym prognozujemy także, co się będzie działo na rynkach, piszemy o skutkach decyzji nie tylko dla budżetu i rozmawiamy z Leszkiem Skibą z resortu finansów.

O co chodzi z ratingiem?

Do piątku mieliśmy ocenę A minus, która świadczy o niskim poziomie ryzyka kredytowego, wysokiej zdolności emitenta do obsługi zobowiązań finansowych oraz przeciętnej odporności na wpływ niekorzystnych warunków gospodarczych. W tej pierwszej lidze byliśmy z Andorą, Botswaną, Curacao, Litwą, Łotwą Malezją i Słowenią. Teraz mamy BBB plus, to nadal rating inwestycyjny, oznacza ryzyko kredytowe na średnim poziomie, dobrą wiarygodność finansową i wystarczająca zdolność do obsługi zobowiązań. Podwyższona jest natomiast podatność na niekorzystne warunki gospodarcze. Taki sam mają: Aruba, Hiszpania, Kazachstan, Malta, Peru, Meksyk, Tajlandia.


O ratingu czytaj także na stronach nowej platformy blogowej Dyskusja.biz >>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

23 Komentarze

balcerek 2016-01-17

Niech opowie jak to obniżyli rating dla USA i ile ich to kosztowało. S&P = Szczurek i Petru

dad 2016-01-17

rozmowy z przedstawicielami władz państwowych ? Z Petru ?

krak 2016-01-17

Chłopcy z PIS-u nie zawiodą,napewno coś wymyślą .

Czerwony Wiewiór 2016-01-17

O co w ogóle ten szum? Ratingi są dla inwestorów zagranicznych, a nasz miłościwie panujący uważa przecież zagraniczny kapitał za źródło wszelkiego zła. Więc powinien się cieszyć, że ten brzydki kapitał pójdzie sobie won, a PiS będzie mógł tym skuteczniej budować nowy socjalistyczny ład

Syl 2016-01-17

Wystarczy ze RPP lekko dzwignie stope % i rozgniecie to CAłE S&P.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu