pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Norwegia może stracić dwie trzecie bogactwa

KUP LICENCJĘ
Marek Druś, local.no
Pin It email print

Jeśli ceny ropy nie zaczną rosnąć, dwie trzecie szacowanego bogactwa Norwegii pochodzącego z tego surowca może zniknąć, wynika z najnowszej analizy.

 

Tagi

Ropa, Cena, Ceny

Notowania

ropa brent

Norweskie Ministerstwo Finansów obliczyło jesienią, że wartość wciąż czekającej na wydobycie ropy w norweskich złożach wynosi 4200 mld NOK, z czego 3750 mld NOK przypadłoby państwu. Spadek cen spowodował, że wartość tego bogactwa zmniejszyłaby się do 2,5 bln NOK, pisze dziennik Dagens Næringsliv.

Prof. Ragnar Torvik z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii powiedział, że zmiana cen ropy oznacza duże straty dla przeciętnych Norwegów.  

- Redukcja kapitału dla sektora publicznego wynosi 2429 mld NOK, czyli 500 tys. NOK na mieszkańca lub 2 mln NOK na rodzinę składającą się z czterech osób. To pokazuje, kto najmocniej straci jeśli trwały spadek ceny ropy zmniejszy bogactwo – powiedział.

Sekretarz stanu Paal Bjørnestad uważa, że takie długoterminowe szacunki są obarczone możliwością dużego błędu. Przyznał jednak, że Norwegia bez wątpienia odczuje skutki spadku cen ropy.

- Nie ma wątpliwości, że trwała niska cena ropy spowoduje pewne konsekwencje. Będziemy mniej bogaci niż myśleliśmy. To oczywiście oznacza, że będziemy wpłacać mniej pieniędzy do funduszu i wzrost naszego zysku z tego tytułu będzie mniejszy – powiedział.
 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu