pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

W Polsce jest 320 gangów zajmujących się przestępczością gospodarczą

KUP LICENCJĘ
PAP, DI
Pin It email print

Od kilku lat w Polsce dominują zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się przestępczością ekonomiczną; w 2015 r. - jak wynika z danych CBŚP - takich gangów było 320. Równocześnie 237 grup zajmowało się przestępczością narkotykową, a 190 kryminalną.

 

Notowania

POLICE, euro, ropa brent

W Centralnym Biurze Śledczym Policji przygotowywany jest raport, podsumowujący ubiegły rok. Jak dowiedziała się PAP, wynika z niego m.in., że nadal wśród polskich grup przestępczych najwięcej jest tych, które specjalizują się w przestępczości gospodarczej. Ich liczba jednak w porównaniu z 2014 r. zmniejszyła się o 68.

Gangi te specjalizują się nie tylko w produkcji i obrocie podrobionymi papierosami, ale też wyłudzają nienależny zwrot podatku VAT i piorą pieniądze.

W sumie w ubiegłym roku policjanci z CBŚP zlikwidowali 59 wytwórni krajanki tytoniowej i dziewięć fabryk papierosów, zabezpieczyli też prawie 187 mln nielegalnych papierosów (w 2014 r. - prawie 89 mln) i ponad 437 ton krajanki tytoniowej (w 2014 r. - ponad 239 ton).

Zabezpieczyli też - jak wynika z danych CBŚP - mienie przestępcze wartości ponad 645 mln zł; to o ponad 258 mln więcej niż w 2014 r. Jak przyznają funkcjonariusze, właśnie odebranie mienia pochodzącego z nielegalnych źródeł jest często karą dotkliwszą od kary więzienia. By było skuteczniejsze, rozpoczęto m.in. w policji wprowadzanie systemowych rozwiązań polegających na szkoleniach, wymianie informacji i współpracy np. z prokuratorami i urzędami kontroli skarbowej.

Rzeczniczka CBŚP Katarzyna Balcer, pytana o ten trend w polskiej przestępczości zorganizowanej, przyznaje, że od kilku lat profil przestępczości się zmienia. "Identyfikujemy coraz mniej zorganizowanych grup przestępczych o profilu kryminalnym, na rzecz większej liczby grup o profilu ekonomicznym" - podkreśla.

Jak dodaje, przyczyn jest kilka. Przede wszystkim - ocenia – przestępstwa ekonomiczne generują duże zyski finansowe. "Przestępcy osiągają gigantyczne dochody, m.in. wyłudzając nienależny zwrot podatku VAT czy też okradając Skarb Państwa poprzez nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych. Koszt jednej nielegalnie wyprodukowanej paczki papierosów to ok. 80 groszy, podczas gdy na rodzimym rynku przestępcy sprzedają taką paczkę średnio za 6 zł. Najczęściej jednak wywożą +towar+ do krajów Europy Zachodniej, uzyskując tam za jedną paczkę papierosów równowartość 30 zł. Biorąc pod uwagę, że nasi policjanci likwidują fabryki, które są w stanie wyprodukować od 20 do 40 milionów papierosów miesięcznie, łatwo sobie wyobrazić, jakie zyski osiągają przestępcy" - wskazuje policjantka.

Przestępstwa ekonomiczne zagrożone są też niższymi karami niż te o charakterze kryminalnym. "Niestety, wobec takich przestępców rzadko zapadają wyroki skazujące na bezwzględne pozbawienie wolności, te osoby rzadziej też trafiają do aresztu. Przestępstwa ekonomiczne są również trudniejsze do wykrycia dla organów ścigania. Wymagają specjalistycznej wiedzy, czasami wielomiesięcznej analizy faktur" - dodaje Balcer.

Policjanci, którzy na co dzień zajmują się zwalczeniem przestępczości ekonomicznej, przyznają też, że przestępcy wykorzystują konstrukcje prawne, które zostały stworzone dla uczciwych przedsiębiorców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

jang 2016-01-23

321!!! Ten ostatni mieści sie przy ul Wiejskiej

libero 2016-01-24

"..okradając Skarb Państwa poprzez nielegalną produkcję wyrobów tytoniowych" . Lenin i Gomółka byłby dumny z takich słów. Największym łupieżcą jest państwo szanowna Pani rzecznik. A ci ścigani przez was bandyci po prostu nie chcą się dzielić zyskiem z w/wym.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu