pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Dziewięć miesięcy spadków na GPW

KUP LICENCJĘ
Michał Papuga, dział analiz XTB
Pin It email print

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od prawdziwego trzęsienia ziemi. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom i oczekiwaniom rynku, Bank Japonii zdecydował się na wprowadzenie ujemnych stóp procentowych.

 

Nieoczekiwane posunięcie przyniosło sporą zmienność nie tylko na rynku walutowym, ale również giełdowym. Kolejne działania stymulacyjne spowodowały dzisiaj umiarkowane wzrosty na większości giełdach.

Decyzja Banku Japonii spowodowała umocnienie najważniejszych rynków azjatyckich. Japoński NIKKEI zakończył dzień 2.8% na plusie. Rosły również giełdy w Chinach, gdzie Shanghai Composite umocnił się o 3.09%, a Hang Seng o 2.54%. Obniżenie stóp procentowych przez Bank Japonii przypomniało wszystkim o „wojnach walutowych”, które w ostatnich latach przejawiały się poprzez działania mające na celu obniżenie wartości waluty w celu zwiększenia konkurencyjności gospodarki na rynkach światowych. Inwestorzy zareagowali na to kolejnym obniżeniem oczekiwań co do podwyżek stóp procentowych w USA, gdzie inwestorzy zakładają w tej chwili między jedną, a dwoma podwyżkami w najbliższym roku.

Wzrosty od samego początku były widoczne również w Europie, gdzie opublikowano dzisiaj wiele ważnych odczytów makroekonomicznych. Opublikowane zostały dziś m.in. dane dotyczące wzrostu PKB Francji (kwartalny wzrost o 0.2%, zgodny z oczekiwaniami) oraz szacunki inflacji HICP w strefie euro (0.4% r/r, również zgodnie z oczekiwaniami). Gorzej od konsensusu wypadły dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Niemczech, co spowodowało, iż dzisiejsze wzrosty na giełdach nie są tak duże jak w Chinach. O godzinie 17 niemiecki DAX rośnie o 1.03%, francuski CAC40 zyskuje 1.4%, a FTSE 100 1.66%. Wzrosty w Londynie są zasługą m.in. wciąż stosunkowo wysokich względem ostatnich tygodni cen ropy. „Czarne złoto” rośnie dzięki doniesieniom o możliwym ograniczeniu światowej produkcji ropy, jednak plotki są regularnie dementowane co powoduje dużą zmienność na rynku surowców.

Wzrosty widoczne są również na polskiej giełdzie, gdzie mamy do czynienia z niezłą końcówką tygodnia. WIG20 urósł dziś o 1.42%, jednak nie zmienia to ogólnego położenia indeksu, który zakończył dziś dziewiąty z rzędu spadkowy miesiąc. Polscy inwestorzy wciąż nie mają siły do wygenerowania większych wzrostów w obliczu niesprzyjających zmian prawno-podatkowych oraz pogarszającego się otoczenia. Jednym z powodów z pewnością jest niepewność zwiększana przez słowa polityków. Dziś pojawiły się plotki o możliwej zmianie w ustawie o podatku detalicznym i zastąpienie opodatkowania handlu w sobotę zwiększoną do 3.8% stawka podatku od handlu w niedzielę.

Niezły początek ostatniej sesji w tygodniu notują także Stany Zjednoczone. Indeks S&P500 rośnie o ponad 1% i notowany jest ok. 15 punktów powyżej granicy 1900 punktów. Wzrosty osiągane są nawet pomimo nieco słabszemu odczytowi wstępnego PKB w Stanach (annualizowany wzrost o 0.7% wobec prognozy 0.8%). Sytuację uratował świetny odczyt indeksu PMI z Chicago, który zanotował wzrost z 45 punktów aż do poziomu 55.6. Dzięki temu, mamy do czynienia z naprawdę dobrymi nastrojami na koniec tygodnia.

 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Samorządowcy powinni patrzeć rządzącym na...

Samorządowi przyda się...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

„Nie tak słaby” PKB może postawić kropkę nad...

Piątkowe dane o PKB Stanów...
News

Temat OFE wraca jak bumerang

W piątek rano inwestorów...
News

Robert Lewandowski przegrał ze Scarlett...

Na europejskich...
News

Nacjonalizacja OFE?

Czyżby nacjonalizacja OFE była kolejną cegiełką do...
News

Czy PiS dobije OFE i giełdę

Rząd ponoć pracuje nad...
News

Kanton i głosy z Pearl River

31 dziennikarzy zderzyło...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.71 
0.65 
0.41 
0.37 
0.36 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu