pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Turcja grozi konsekwencjami po incydencie z samolotem, Rosja zaprzecza

KUP LICENCJĘ
DI, PAP
Pin It email print

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan ostrzegł w sobotę Rosję, że będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami, jeśli jej samoloty będą dopuszczać się naruszania tureckiej przestrzeni powietrznej. Oskarżenia Ankary Rosja nazwała "gołosłowną propagandą".

 

"Rosja będzie musiała ponieść konsekwencje, jeśli w dalszym ciągu będzie dopuszczać się takich naruszeń suwerennych praw Turcji" - powiedział dziennikarzom prezydent po przekazaniu przez tureckie MSZ, że rosyjska maszyna dzień wcześniej naruszyła turecką przestrzeń. "Takie nieodpowiedzialne zachowania nie służą ani Federacji Rosyjskiej, ani stosunkom między NATO i Rosją, ani pokojowi regionalnemu czy globalnemu" - ostrzegł.

Erdogan powiedział też, że zwrócił się do MSZ o przekazanie, że chciałby spotkać się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem po sobotnim incydencie. Obaj przywódcy nie spotkali się od zestrzelenia w listopadzie 2015 roku przez Turcję rosyjskiego samolotu, który Ankara także oskarżyła o naruszenie przestrzeni powietrznej.

Wcześniej MSZ Turcji poinformowało, że wezwało rosyjskiego ambasadora w tym kraju w związku z naruszeniem w piątek przez rosyjski samolot, mimo kilku ostrzeżeń, tureckiej przestrzeni. Ambasadorowi przekazano "stanowczy protest" w tej sprawie.

W odpowiedzi rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyła, że "nie było żadnego naruszenia tureckiej przestrzeni powietrznej przez samoloty rosyjskiego lotnictwa w Syrii". "Twierdzenia tureckiej strony o rzekomym fakcie naruszenia przestrzeni przez rosyjski samolot Su-34 są gołosłowną propagandą" - oświadczył rzecznik resortu Igor Konaszenkow.

W komunikacie tureckiej dyplomacji podkreślono, że rosyjska maszyna - bombowiec taktyczny Su-34 - była kilkakrotnie ostrzegana po rosyjsku i angielsku, zanim doszło do naruszenia przestrzeni. Samolot nadleciał z Syrii.

Tureckie władze ostrzegły, że Rosja będzie ponosić odpowiedzialność za niepożądane konsekwencje wszelkich tego typu incydentów.

"To naruszenie jest wyraźną wskazówką, że działania Rosji zmierzają do eskalacji problemów mimo jasnych ostrzeżeń ze strony naszego kraju i NATO" - zaznaczyła Turcja.

W listopadzie 2015 roku Turcja zestrzeliła rosyjski bombowiec Su-24, który oskarżyła o naruszenie mimo ostrzeżeń przez 17 sekund swojej przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy z Syrią, co wywołało kryzys w stosunkach między obu państwami. Moskwa zaprzecza i twierdzi, że samolot w ogóle nie znalazł się w tureckiej przestrzeni. W wyniku strącenia samolotu zginął rosyjski pilot. W odpowiedzi Rosja wprowadziła kroki odwetowe wobec Turcji, głównie o charakterze gospodarczym.

Rosyjskie lotnictwo od 30 września 2015 roku prowadzi operację wojskową w Syrii, wymierzoną według Moskwy w pozycje Państwa Islamskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu