pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Grecja: Służby mundurowe protestują przeciwko reformie emerytalnej

KUP LICENCJĘ
pap
Pin It email print

Policjanci, strażacy i funkcjonariusze straży granicznej protestowali w piątek w Atenach przeciwko reformie emerytalnej. Dzień wcześniej przeciw tej reformie odbył się w Grecji 24-godzinny strajk powszechny, a na ulice Aten i Salonik wyszło ok. 50 tys. ludzi.

 

Notowania

POLICE, euro

"Chronimy społeczeństwo, a państwo nas zdradza" - głosiły transparenty niesione w piątek przez protestujących funkcjonariuszy, którzy w większości wystąpili w mundurach. W akcji protestu wzięło udział ponad 2 tys. osób; skandowano: "My też jesteśmy ludźmi".

Przedstawiciele straży granicznej powiedzieli agencji Associated Press, że rząd "powinien wycofać się ze wszelkich decyzji (dotyczących reformy emerytalnej), ponieważ skazuje ona ludzi na skrajną niepewność". Kapitan łodzi patrolowej straży granicznej Wasilis Delibitis oświadczył, że służby, które ratują migrantów usiłujących przedostać się z Turcji do Grecji, "czują się tak, jakby były karane" przez rząd.

W piątek rano około 20 umundurowanych policjantów ustawiło się przed siedzibą premiera Aleksisa Ciprasa z różnymi transparentami; jeden z nich głosił "Aleksis, dlaczego zabijasz swój naród?". Grupa została odsunięta od budynku przez ochronę premiera - pisze AFP.

W czwartek w Grecji odbył się strajk powszechny przeciw reformie emerytalnej; policja, ze względu na konieczność zapewnienia porządku podczas protestu, nie wzięła w nim udziału. Był to trzeci strajk generalny w Grecji odkąd blisko rok temu władzę objął lewicowy gabinet Ciprasa.

Reforma systemu emerytalnego przewiduje zredukowanie wszystkich nowych emerytur średnio o 15 proc., a także zwiększenie składki emerytalnej, zarówno w części płaconej przez pracowników, jak i przez pracodawców. Ministerstwo pracy szacuje, że Grecja przeznacza na emerytury 17,5 proc. PKB, podczas gdy europejska średnia wynosi 11,5 proc.

W sierpniu ubiegłego roku Grecja i jej wierzyciele - Europejski Bank Centralny, strefa euro i Międzynarodowy Fundusz Walutowy - uzgodnili warunki, na jakich udzielony zostanie trzeci program pomocowy na kwotę 86 mld euro. Reformy emerytalne, kolejne oszczędności budżetowe i prywatyzacja państwowych firm to najważniejsze wymogi kredytodawców.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu