pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

S&P obniżył ocenę ryzyka sektora bankowego w Polsce do negatywnej

KUP LICENCJĘ
ISBNews
Pin It email print

Standard & Poor's Ratings Services obniżył opinię na temat ryzyka sektora bankowego w Polsce do negatywnej ze stabilnej. Jednocześnie podtrzymał ratingi Pekao i mBanku z perspektywą negatywną (w drugim przypadku - obniżoną ze stabilnej).

 

"Nasz negatywny pogląd co do ryzyka sektora odzwierciedla naszą opinię, według której zdolności sektora bankowego do absorbcji strat i radzenia sobie z szokami mogą osłabnąć w ciągu najbliższych dwóch lat" - czytamy w komunikacie.

Według agencji, nowy podatek (0,44% aktywów), zwiększone składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) oraz koszty potencjalnej konwersji kredytów w CHF, a także "stanowiące wyzwanie" otoczenie charakteryzujące się niskimi stopami procentowymi znacząco obniżą zyski banków.

"To, w naszej ocenie, ograniczy bufory kapitałowe sektora bankowego oraz zdolność do generowania nowego biznesu, szczególnie w przypadku mniejszych banków. Co więcej, uważamy, że struktura sektora bankowego może z biegiem czasu ulec zmianie, ze względu na presję konsolidacyjną oraz strategiczne decyzje zagranicznych spółek-matek" - czytamy dalej.

S&P uważa ponadto, że zdolność sektora prywatnego do obsługi podwyższonych kosztów zadłużenia w walutach obcych może osłabnąć, jeśli pogorszą się perspektywy gospodarcze, a złoty będzie podlegać dalszej deprecjacji.

Podsumowując, agencja stwierdziła, że "polski system bankowy ma przed sobą negatywne tendencje z zakresie ryzyka gospodarczego i branżowego w najbliższych dwóch latach".

S&P podtrzymał rating BBB+/A-2 z negatywną perspektywą dla Banku Pekao. Jednocześnie obniżył perspektywę ratingów (BBB/A-2) mBanku do negatywnej ze stabilnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

19 Komentarze

Wahoo 2016-02-08

Dobra zmiana - jak się ciężko pracuje to są efekty.

dad 2016-02-08

Walczą wytrwale o swoje....

bax 2016-02-08

brawo pis, tak dalej to rozłożycie całe państwo, powinszować, dobra zmiana, ciekawe jak rozumieją złą zmianę...

Baca 2016-02-08

Akurat zajmują się nie Polskimi bankami w Polsce. Zapewne Polskie poczują się lepiej, oby. Jest okazja do repolonizacji sektora. A poza tym co to oznacza, że mam przenosić konta które akurat mam w Mbanku i Pekao i naganiają na SKOKI ??.

RICO 2016-02-08

Agencja Standard & Poor's wyjątkowo szczera i prawdomówna bo ostrzega Polaków by wycofać kasę z kont ! Radzę w tym przypadku nie ignorować ich opinii i wycofać pieniądze z banków !!! Cenzuro nie wycinaj i tak wszyscy wiedzą,że scenariusz cypryjski przed nami !!!!!!!

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu