pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

S&P obniżył ocenę ryzyka sektora bankowego w Polsce do negatywnej

KUP LICENCJĘ
ISBNews
Pin It email print

Standard & Poor's Ratings Services obniżył opinię na temat ryzyka sektora bankowego w Polsce do negatywnej ze stabilnej. Jednocześnie podtrzymał ratingi Pekao i mBanku z perspektywą negatywną (w drugim przypadku - obniżoną ze stabilnej).

 

"Nasz negatywny pogląd co do ryzyka sektora odzwierciedla naszą opinię, według której zdolności sektora bankowego do absorbcji strat i radzenia sobie z szokami mogą osłabnąć w ciągu najbliższych dwóch lat" - czytamy w komunikacie.

Według agencji, nowy podatek (0,44% aktywów), zwiększone składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) oraz koszty potencjalnej konwersji kredytów w CHF, a także "stanowiące wyzwanie" otoczenie charakteryzujące się niskimi stopami procentowymi znacząco obniżą zyski banków.

"To, w naszej ocenie, ograniczy bufory kapitałowe sektora bankowego oraz zdolność do generowania nowego biznesu, szczególnie w przypadku mniejszych banków. Co więcej, uważamy, że struktura sektora bankowego może z biegiem czasu ulec zmianie, ze względu na presję konsolidacyjną oraz strategiczne decyzje zagranicznych spółek-matek" - czytamy dalej.

S&P uważa ponadto, że zdolność sektora prywatnego do obsługi podwyższonych kosztów zadłużenia w walutach obcych może osłabnąć, jeśli pogorszą się perspektywy gospodarcze, a złoty będzie podlegać dalszej deprecjacji.

Podsumowując, agencja stwierdziła, że "polski system bankowy ma przed sobą negatywne tendencje z zakresie ryzyka gospodarczego i branżowego w najbliższych dwóch latach".

S&P podtrzymał rating BBB+/A-2 z negatywną perspektywą dla Banku Pekao. Jednocześnie obniżył perspektywę ratingów (BBB/A-2) mBanku do negatywnej ze stabilnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

19 Komentarze

Wahoo 2016-02-08

Dobra zmiana - jak się ciężko pracuje to są efekty.

dad 2016-02-08

Walczą wytrwale o swoje....

bax 2016-02-08

brawo pis, tak dalej to rozłożycie całe państwo, powinszować, dobra zmiana, ciekawe jak rozumieją złą zmianę...

Baca 2016-02-08

Akurat zajmują się nie Polskimi bankami w Polsce. Zapewne Polskie poczują się lepiej, oby. Jest okazja do repolonizacji sektora. A poza tym co to oznacza, że mam przenosić konta które akurat mam w Mbanku i Pekao i naganiają na SKOKI ??.

RICO 2016-02-08

Agencja Standard & Poor's wyjątkowo szczera i prawdomówna bo ostrzega Polaków by wycofać kasę z kont ! Radzę w tym przypadku nie ignorować ich opinii i wycofać pieniądze z banków !!! Cenzuro nie wycinaj i tak wszyscy wiedzą,że scenariusz cypryjski przed nami !!!!!!!

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Krytyczne ważne informacje a zysk i inne...

Co potrzebujemy jeszcze...
News

7 urodziny Catalyst, ale co dalej?

30 września 2009 roku...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Konstytucyjna innowacyjność

Jeśli wicepremiera już od...
News

Negatywne konsekwencje krytycznych i...

Jeżeli na stanowisku...
News

Jak zniesmaczyć dziennikarza

To będzie elementarz...
News

Chinese

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston.
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na środę,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu