pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Cena nie czyni cudów

KUP LICENCJĘ
Michalina Szczepańska
Pin It email print

Najtańsze, a i tak się nie sprzedają. Eksport jabłek nie ruszył i nie ruszy – przyznaje branża. Trochę wspólnego jabłkami ma... ropa.

 

Notowania

euro, EUROCASH, ropa brent

Jabłka z Polski są obecnie najtańsze w Europie Wschodniej – doniósł branżowy portal fruit-inform.com Stawki polskich sadowników to 0,15-0,31 EUR za kg, podczas gdy ukraińskich 0,21-0,41 EUR, rosyjskich – 0,52-0,82 EUR, a mołdawskich i białoruskich od 0,28 EUR za kg.

- Wbrew pozorom to, że jesteśmy najtańsi, a nie sprzedajemy – nie brzmi paradoksalnie. Jabłka są droższe niż w zeszłym roku, tych najwyższej jakości nie mamy zbyt wiele, a tylko takie można sprzedać po lepszych cenach - mówi Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw (KZGPOiW).

Przypomina, że rok temu wiele krajów kupiło od nas jabłka i wywiozło je dalej na Wschód. Gdzie – nikt nie wnikał. - W tym roku mówi się, że granice są uszczelnione i kraje te nie są w stanie sprzedawać jabłek okrężnymi drogami, a ponadto spadek wartości rubla jest tak duży, że importowane jabłka byłyby bardzo drogie – twierdzi szef KZGPOiW.

Wcześniejsze doświadczenia pozwalały sadownikom przypuszczać, że przełom roku przyniesie zmianę i intensywnie ruszy eksport do naszych wschodnich sąsiadów, którzy o tej porze nie mają zbyt dużych ilości własnych jabłek, więc wspomagają się importem. - Już nie liczymy na wzrost cen pod koniec sezonu, a i tak może być problem ze sprzedażą – przyznaje Witold Boguta.

Wiele niedawnych rozwijających się rynków ogranicza zakupy, np. kraje arabskie. Tania ropa sprawia, że brakuje waluty na wymianę i zaczynają wprowadzać kontyngenty na importowane owoce. W Egipcie znacznie wzrosło cło – półtora miesiąca temu wynosiło 20 proc., a teraz 40 proc.

To prosty i skuteczny sposób ograniczenia wypływu walut, zwłaszcza w kraju, który ma dostęp do lokalnych owoców. Importowane jabłko spokojnie może być zamienione krajową pomarańczą – mówi Michał Lachowicz.

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

5 Komentarze

Miki 2016-02-09

Nadmiar jabłek można przepuścić przez prasę i sprzedawać w postaci soku. Ceną na poziomie soku z koncentratu a więc 2-2,5zł za litr pozwoli szybko pozbyć się zapasów.

jarek 2016-02-09

500 jabłek rocznie na każde dziecko!

janmal 2016-02-09

Ten fakt pokazuje rynki zbytu polskich towarów. Niestety politykierzy nie są w stanie tego zauważyć lub zrozumieć. Rzucają kłody przedsiębiorcom pod nogi przez nieprzemyślane (aby nie powiedzieć głupie)decyzje. Ostatnio przez co najmniej osiem lat nieudolnie profilowano polską gospodarkę i handel na kooperacyjne z gospodarką Wielkich Niemiec (polityka wymyślona przez Bismarcka realizowana pod szyldem Mittteleurope- EU). Polski eksport i gospodarka zostały wyparte ze wschodu przez niestety głupotę polityków z obu stron.

Hagen 2016-02-09

Produkcja słaby jakościowo jabłek na rynek rosyjski i tak nie miała przyszłości, czym szybciej polskie rolnictwo się zmieni tym dla niego lepiej. Rosja w jakiejś perspektywie i tak będzie samowystarczalna. - Janmal - piszesz głupoty eksport żywności do UE rośnie rok do roku, a wielki rynek rosyjski to mit. Kooperuje się z tym, kto ma pieniądze, kupuje podzespoły i nasze produkty, więc trudno szukać tu ideologii, to fundamenty.

Paweł 2016-02-09

A ja wczoraj w USA kupiłem jabłka Jonagold w cenie $2.5 za funta, czyli jakieś 22 PLN za kg. Nasi plantatorzy nie wpadli może na pomysł sprzedaży jabłek do USA?

Wiadomości dnia na www.pb.pl

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu