pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Podatek handlowy do gruntownego remontu

KUP LICENCJĘ
BG
Pin It email print

Rząd zmienia kierunek opodatkowania handlu. Rozważana jest stawka liniowa z „bardzo dużą” kwotą wolną i zmiany w opodatkowaniu franczyzy. Nie będzie też prawdopodobnie specjalnej stawki od handlu w weekendy.

 

Notowania

PROCHEM

Na razie nową ekipę rządzącą zalała jedynie fala krytyki ze strony branży handlowej i ekspertów po prezentacji projektu ustawy przez resort finansów. Za chwilę jednak sprzeciw może przenieść się na ulice, bo już na czwartek sprzedawcy zapowiedzieli protesty w Warszawie. W obecnym projekcie dokumentu założono trzy stawki podatkowe uzależnione od przychodu:  0,7 proc. do poziomu 300 mln zł miesięcznie i 1,3 proc. powyżej tego pułapu oraz specjalną stawkę dla handlu weekendowego 1,3 proc. do kwoty 300 mln zł miesięcznie i 1,9 proc. powyżej tego poziomu. Kwota wolna od podatku ma wynosić 1,5 mln zł miesięcznie.

Wszystko wskazuje, że większość dzisiejszych pomysłów trafi do kosza. Resort finansów i posłowie Prawa i Sprawiedliwości mają plan gruntownej zmiany nowej daniny. Z nieoficjalnych informacji „PB” wynika, że jutrzejsze spotkanie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu ekonomicznego zostało przeniesione z Sejmu do KPRM i weźmie w nim udział szefowa rządu Beata Szydło, która ma w obecności branży handlowej poinformować o nowym kierunku prac nad podatkiem.

Z naszych informacji wynika, że kierunek prac nad nowym projektem zakłada liniową stawkę i bardzo wysoką kwotę wolną od podatku.

- Stawka podatku byłaby tak skalibrowana, żeby zapewnić budżetowi ok. 2 mld zł dochodu w tym roku. To znaczy, że pewnie musiałaby się 1,5 a 2 proc. Dodatkowo zakładana jest bardzo wysoka kwota wolna od podatku. Najprawdopodobniej znikną także specjalne stawki weekendowe – mówi nasze źródło w rządzie.

Udało nam się też dowiedzieć, że zupełnie inaczej mają wyglądać przepisy odnośnie opodatkowania franczyzy. Wśród wielu posłów PiS panuje także przekonanie, że danina powinna stanowić koszt uzyskania przychodu w podatkach dochodowych.

- Dzisiaj mówimy o nowym kierunku prac nad projektem, który ma na nowo napisać resort finansów, a nie o szczegółach. Od zmian w opodatkowaniu franczyzy uzależniona będzie nowa wysokość kwoty wolnej – mówi nasz informator.

Na razie nie ma też decyzji o tym czy będą w ustawie dodatkowe wyłączenia. Parlamentarny zespół  ds. przedsiębiorczości wnioskował o wyłączenie m.in. produktów objętych akcyzą. Od polityków słyszymy, że możliwe są wyłączenia z podatku zgłaszane jako poprawki podczas prac w komisjach sejmowych.

- Nowy pomysł będzie wyrównywał szanse małego i średniego kapitału w konkurencji z wielkimi zagranicznymi sieciami handlowymi. Także wpływy budżetowe będą na założonym w ustawie poziomie – podkreśla źródło w rządzie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

6 Komentarze

Czerwony Wiewiór 2016-02-09

Typowo bolszewicka zagrywka: najpierw nastraszyli absurdalnymi stawkami i idiotycznym pomysłem ekstra opodatkowania handlu w weekendy, teraz wprowadzą "normalny" haracz - a ciemny lud się ucieszy i będzie bił pokłony z wdzięczności

Edyward 2016-02-10

Nagły lament nie z tej ziemi, a przez tyle lat Visa+Mastercard+Banki kosiły podobną wartość obrotu na prowizji za płatność kartą.

Myślenie nie boli 2016-02-10

@Edyward. Ale dawały w zamian konkretną usługę, z której sklep mógł skorzystać a nie musiał. Państwo tutaj nie daje nic w zamian a jedynie chce czesać haracz. Wyborcy PISu jak widać mają problem z logicznym myśleniem albo pewnych kwestii celowo nie zauważają i sieją propagandę.

gorszy sort 2016-02-10

@Edyward * jak by ci chcieli zabrać znaczącą część zarobków, to tez byś lamentował. Ale nie musisz się bać, PiS popiera wszelkie dziadostwo

jang 2016-02-10

wielbicielom wszystkiego co PiS proponuje sugerują przeczytać felieton w Money.pl/8.02.2016/ autorstwa p. prof. dr hab. W.Modzelewskiego o tym projekcie.Wstrząsający!!!Przypomnę ,że p Profesor aktualnie uchodzi za doradcę podatkowego Programu PiS

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu