pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Kulisy bankructwa SK Banku

KUP LICENCJĘ
Dawid Tokarz
Pin It email print

Aż połowa kredytów wołomińskiego banku trafiła do grupy firm powiązanych z deweloperską spółką Dolcan. Chodzi o, bagatela, około 1,4 mld zł!

 

Dla obserwatorów rynku finansowego bankructwo SK Banku, największego banku spółdzielczego w Polsce, stanowi olbrzymie zaskoczenie. Z ustaleń wielotygodniowego śledztwa „PB” wynika jednak, że nie powinno. Zdobyliśmy dowody, że wołomińska instytucja stworzyła system, który działał na kształt swoistej piramidy finansowej — największej w historii Polski. Wcześniej czy później konstrukcja musiała runąć.

Od kilkunastu lat żaden bank w Polsce nie zbankrutował. Ten fakt oraz świetne wyniki, którymi od lat chwalił się SK Bank, tłumaczą zaskoczenie rynku jego upadłością. Tylko od 2010 r. do 2014 r. suma bilansowa banku wzrosła ponadpięciokrotnie — z 725 mln zł do 3,83 mld zł. Przy stabilnych zyskach (między 5,7 a 12,4 mln zł rocznie) i systematycznie rosnącym współczynniku wypłacalności (z 10,2 proc. w 2010 r. do 13,8 proc. w 2014 r., przy ustawowym minimum 8 proc.). To ostatnie było możliwe dzięki gwałtownemu przyrostowi funduszy własnych — z 67 mln zł na koniec 2010 r. do prawie 400 mln zł cztery lata później. I tu właśnie jest pies pogrzebany.

Fundusze własne banku rosły głównie dzięki mechanizmowi wymyślonego przez jego władze jeszcze w 2007 r. tzw. wpisowego, a nie generowanym zyskom. Każdy podmiot, który brał znaczący kredyt w SK Banku, musiał wpłacić między 6 a 12 proc. wartości pożyczki. Tylko w 2013 r. zwiększyło to fundusze banku o prawie 65 mln zł, a rok później — o 102,5 mln zł. To dzięki temu wołomińska instytucja mogła zaoferować klientom indywidualnym znacząco wyższe niż na rynku oprocentowanie depozytów, a za pozyskane w ten sposób pieniądze szybko zwiększać akcję kredytową. Proces sam się napędzał i trwałby w najlepsze, gdyby nie to, że — jak wiadomo — drzewa do nieba nie rosną. A wymaganie od kredytobiorców rentowności na poziomie nawet ponad 20 proc. (do wpisowego trzeba przecież doliczyć oprocentowanie, przekraczające 10 proc.) było z góry skazane na klęskę. Nawet jeśli w dużej części byli to kredytobiorcy dobrze znani — i sobie nawzajem, i SK bankowi…

Zgodnie z prawem, bank nie może pożyczyć jednej grupie podmiotów powiązanych więcej niż równowartości 25 proc. funduszy własnych. W przypadku SK Banku limit koncentracji wynosił więc niecałe 100 mln zł i — jak zapewniał zarząd — nigdy nie był przekroczony. Z naszych ustaleń wynika jednak, że grupa kilkudziesięciu firm, powiązanych z Dolcanem, znanym warszawskim deweloperem, pożyczyła z wołomińskiej instytucji około 1,4 mld zł, czyli połowę całego portfela. Tak liczony wskaźnik koncentracji przekraczał więc limit piętnastokrotnie!

Cały artykuł w Pulsie Biznesu lub internetowym Pulsie Biznesu Premium.

 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

10 Komentarze

wito 2016-02-11

nowe wcielenie mafii wołomińskiej, a co na to ojciec chrzestny Bierecki?

ello 2016-02-11

i te wszystkie afery finansowe podobnie z amber gold z którym tak chcetnie pozowala wladza (do czasu) to wszystko za czasów POpapranców... tacy z nich byli eksperci którzy nie potrafili upilnować rynku.... bo to Panstwo istaniało teoretycznie i nikt na to nie miał czasu bo robił wałki byleby się zdazyc nachapać!... jak wladza taka rzeczywistosc

prezydent2015 2016-02-11

To się nazywa "zorganizowana grupa przestępcza". Tylko nie kradli samochodów a nasze pieniądze.

Kaczor Donald 2016-02-11

To długa tradycja banków z Wołomina, po co napadać na banki - lepiej zakładać własne.

XR 2016-02-11

@ello szczególnie słabo PO potraktowało SKOKI - trzeba było gó.na nie ruszać i nie obejmować BFG a wtedy po upadłości, po stracie 3 MILIARDÓW PLN, ludzie sami by sprawę PiS rozwiązali a tak to po forach włóczą się przygłupy z swoimi oderwanymi od rzeczywistości komentarzami...

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Biznes chciałby Pokoju i Spokoju

W pierwszym roku tzw....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu