pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Erdogan straszy otwarciem migrantom wrót Europy

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył w czwartek, że jego kraj będzie cierpliwy w sprawie konfliktu w Syrii, ale do czasu; gdy ten czas minie, będzie zmuszony podjąć niezbędne działania i być może otworzyć napływającym migrantom "wrota Europy".

 

Notowania

euro, ATONHT, ropa brent

"Nie mamy na czole napisane +idiota+. Nasze samoloty i autobusy nie czekają bez celu. Zrobimy, co będzie konieczne" - powiedział Erdogan w wystąpieniu na forum przedsiębiorców w Ankarze, transmitowanym na żywo przez turecką telewizję.

Dodał, że w rozmowie z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem powiedział, że może nadejść czas, kiedy Turcja przestanie zatrzymywać imigrantów i uchodźców, umożliwiając im dalszą podróż do Europy.

"W przeszłości zatrzymywaliśmy tych ludzi u wrót Europy, w Adrianopolu (Edirne; miasto w europejskiej części Turcji - PAP). Stanie się tak raz i drugi, a potem otworzymy im bramy do Europy, życząc szczęśliwej podróży; tak wtedy powiedziałem" - zaznaczył Erdogan.

Grecki portal informacyjny podał w poniedziałek, że na spotkaniu z Tuskiem i Junckerem w listopadzie turecki prezydent zagroził "zalaniem" Europy migrantami, jeśli przywódcy UE nie zaoferują Turcji lepszych warunków pomocy w obliczu kryzysu migracyjnego.

Erdogan skrytykował ONZ, która w ostatnim czasie apelowała do Turcji o otwarcie granic przed Syryjczykami uciekającymi przed działaniami zbrojnymi w rejonie miasta Aleppo. Jego zdaniem organizacja powinna zająć się przeciwdziałaniem "czystkom etnicznym" wokół Aleppo, zamiast wysuwać kolejne żądania wobec jego kraju.

Jak dodał, z docierających do niego informacji wynika, że wspierane przez Iran siły dokonują w Syrii "bezlitosnych masakr".

Ostrzegł, że liczba syryjskich uchodźców może wzrosnąć do 600 tysięcy, jeśli w Syrii nie ustaną rosyjskie bombardowania. Dodał, że Turcja przygotowuje się na taką ewentualność, ale podkreślił, że należy szukać sposobów na zatrzymanie Syryjczyków w kraju.

Według Erdogana konfliktu syryjskiego nie da się rozwiązać bez ustanowienia strefy zakazu lotów i wyznaczenia stref bezpieczeństwa w Syrii.

Turcja, która dotychczas przyjęła 2,6 mln syryjskich uchodźców, od dawna forsuje pomysł utworzenia strefy zakazu lotów nad północną Syrią, by chronić syryjskich cywilów bez konieczności przepuszczania ich przez turecką granicę. Jednak pomysł nie zdobył dotąd poparcia USA i innych sojuszników w NATO; obawiają się oni, że egzekwowanie zakazu lotów postawiłoby ich w sytuacji bezpośredniej konfrontacji z syryjskim reżimem i jego sprzymierzeńcami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Hagen 2016-02-11

To jest szantaż, nie pozostanie nam nic innego jak strzelać i zatapiać łódki jak radził profesor Wolniewicz wybitny filozof i humanista.

Nuclear 2016-02-11

Erdogan wciągnie Nato do wojny z Rosją.

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wielki świat ponownie w Davos

W połowie stycznia do...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wkręcani w procesy

Od wielu miesięcy ton publicznej dyskusji na temat...
News

Zawrotna kariera abuzywności

Jestem pewien, że gdyby za...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Polski biznes spodziewa się najgorszego w...

Przykro to powiedzieć, ale...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na czwartek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Giełda (byk i niedźwiedź)

Środa: słówko na dziś....
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu